Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtení pro elity, nikoliv však pro elitáře

Česko

V Čechách a na Moravě vychází řada kulturních časopisů. I ty, které dlouhodobě prokázaly vysokou kvalitu, dlouhodobě bojují o holou existenci. Důvodem, abychom nějaký časopis četli, nebo si ho dokonce schovávali a vraceli se k němu, však není sama existenční oběť, ale dobrá koncepce.

Nový „časopis o kultuře a společnosti“ Kontexty takovou koncepci má. Zatím vyšla dvě čísla, jde tedy o první ročník, z jiného pohledu však je to ročník dvacátý, navazující na Proglas. Dalo by se říct, že jde o časopis elitní, ovšem obecný v tom smyslu, že si všímá širokého spektra oborů.

Zatím úspěšně proplouvá mezi dvojím úskalím. Střeží se všudypřítomného rovnostářství – tedy scestného předpokladu, že každý čtenář musí všemu rozumět a žádný čtenář nesmí být ničím uražen. Zároveň se časopis varuje elitářství některých akademiků, literátů či jiných úzkých skupin, které si pěstují časopisy a řeči jen pro svůj vlastní okruh. Kontexty nabízejí články o literatuře i výtvarném umění, aktuální politice i historii, teologii i sociologii, o knižních novinkách.

Příspěvky dvouměsíčníku jsou vesměs fundované, ale nepředpokládají odborné znalosti ani znalost žargonů kteréhokoliv oboru. Hlavním materiálem čísla je recenzní studie Františka Mikše o Hitlerově vztahu k umění a jeho kulturní politice. Celý časopis uvádí výběr z poezie zesnulého překladatele a básníka Jana Vladislava, následuje čtivá a srozumitelná analýza vládní krize a volební matematiky od Petra Fialy či úvaha spisovatele Milana Uhdeho o angažovaném umění.

Velice kvalitní jsou všechny přeložené zahraniční materiály – například o současném vztahu západních a východních církví, o střetu uvnitř muslimského světa a kritika „Euroutopie“. Rozhovor čísla je veden s Petrem Zavadilem a Erikem Lukavským o překladech francouzských prokletých básníků 20. století (v prvním čísle to byl rozhovor s Annou Kareninovou s ukázkami z jejích překladů z Poundových Cantos).

Co je spojující koncepcí tak pestrého časopisu? Nejspíš editoři, kteří nevnucují svou doktrínu, ale vyhledávají jasně formulované názory, kteří si nelibují v nesrozumitelnostech, ale nebojí se hloubek, a hlavně se nezajímají o trendy a fenomény – mají pouze rozhled a vkus.

***

MINIRECENZE

Kontexty 2/2009 Editoři Petr Fiala, Jiří Hanuš a František Mikš (šéfredaktor). Vydává Centrum pro studium demokracie a kultury, Brno 2009, ročník I (XX.). 100 stran.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...