Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrt milionu Čechů je očkováno proti covidu, nejvíce se používá vakcína Pfizer

Vakcína na covid Pfizer/BioNTech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína na covid Pfizer/BioNTech | foto: Reuters

Praha Od začátku očkování proti novému typu koronaviru dostalo v Česku obě potřebné dávky čtvrt milionu lidí. Nejzranitelnějších seniorů ve věku 80 let a vyšším je naočkovaných téměř 90 000. Mezi očkovacími látkami, které čeští zdravotníci používají, dominuje vakcína od společností Pfizer/BioNTech. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví ke středečnímu večeru.

Od 27. prosince loňského roku, kdy očkování v Česku odstartovalo, aplikovali zdravotníci celkem 735 131 dávek některé ze tří používaných očkovacích látek. Obě dávky, které mají zajistit maximální účinnost, dostalo 251 159 lidí.

Tempo očkování od začátku března zrychlilo, vyplývá ze statistik ministerstva. Ve středu bylo naočkováno 28 890 lidí, což je dosavadní denní maximum. Průměr za první tři březnové dny je 26 000 dávek za den, zatímco v pracovních dnech posledního únorového týdne to bylo necelých 19 600.

Nejvíce aplikovaných dávek od začátku očkování vykazuje Praha, a to 160 800. Následuje Jihomoravský kraj s více než 85 000 provedenými očkováními. Třetí příčka s téměř 73.600 aplikovanými dávkami patří Moravskoslezskému kraji, který tak těsně předstihl střední Čechy.

Zdaleka nejrozšířenější je vakcína od firem Pfizer/BioNTech, na kterou připadá téměř devět z deseti podaných dávek. Shodně se zhruba šestiprocentním podílem následují očkování od společností AstraZeneca a Moderna.

Vzhledem k nedostatku očkovacích látek patří k přednostně očkovaným skupinám obyvatel senioři, u kterých je vyšší riziko vážného průběhu nemoci covid-19. Lidé nad 80 let, kterých v Česku žije zhruba 440 000, se mohou k vakcinaci registrovat od půlky ledna. Zdravotníci jim dosud aplikovali 294 700 dávek očkování. Téměř 89 900 nejstarších seniorů už dostalo obě dávky.

Lidem ve věku mezi 70 až 79 lety zdravotníci dosud rozdali přes 57 000 dávek. Ukončenou vakcinaci má zhruba 15 370 sedmdesátníků.

Lidí ve věku do 70 let je naočkovaných 146 000. Dalších zhruba 237 000 má za sebou první dávku.

Z geografického hlediska vede v počtu naočkovaných oběma dávkami opět hlavní město s 64 900 naočkovanými. Následuje Jihomoravský kraj s více než 30 300 a Moravskoslezský kraj s 28 300 plně naočkovanými lidmi.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...