Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
15. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak jim povodně změnily život? Podívejte se na unikátní srovnání

Před a po povodních v roce 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před a po povodních v roce 2013. | foto: Lidovky.cz

Okna a dveře dokořán. Na zdech mapy od vody. Tři měsíce poté, co se Křešicemi u Litoměřic prohnala povodeň, místní stále suší stěny. A doufají, že do Vánoc se budou moci nastěhovat.

Jitka Hingarová, 38 let, cukrářka

Červen: "Bydlím tu s rodinou už čtrnáct let. Říkali, že voda bude stoupat, ale lidi tomu nevěřili. Všichni doufali, že nás ty zátarasy ochrání. My jsme ale začali všechno stěhovat. Pod vodou zůstala koupelna, kuchyně, vestavěné skříně. Hodně lidí se ale spolehlo na to, že ty záplavy budou jako v roce 2006. Tehdy to nebylo tak zlé. Nic proto nevynosili. Riskli to, a teď mají velké škody."

Jitka Hingarová, 38 let, cukrářka.

Září: "Ještě nebydlíme. Však jsme měli v domě 170 cm vody! Pořád vysoušíme. Denně vylejváme deset litrů. Přes den větráme. Bydlíme v patře, čtyři ve dvou místnostech. Ale řeka už zas vypadá romanticky a synové Jakub a Lukáš chodí chytat ryby."

Jan Macek, 66 let, invalidní důchodce

Červen: "Žiju tady 33 let. Tentokrát se nám to zastavilo u posledního schodu. V místě, kde jsem míval ovce, je rybník. Zahrádku máme zruinovanou. Topíme dřevem, měl jsem ho naštosovaný. Teď je to celý mokrý, ale aspoň nám neuplavalo."

Jan Macek, 66 let, invalidní důchodce.

Září: "Odnesly to stromy. Meruňky letos žádný, dřív jsme je sami prodávali. Letos jsme museli kupovat. Rajčata taky nic. Pomohli nám ale příbuzní, jsou to pracovití lidi."

Petra Čadová s manželem Miroslavem

Červen: Přijeli pomoci rodičům – manželům Mackovým. „Nedá se nic dělat, musíme to usušit. A znova urovnat."

Petra Čadová s manželem Miroslavem přijeli pomoci rodičům – manželům Mackovým.

Září: "To dříví voda roznesla široko daleko, takže jsme to tahali přes celej pozemek. Proběhli jsme se, ale zvládli jsme to za den. Pomohli nám kamarádi."

Povodně 2013

Povodně v roce 2013 si vyžádaly celkem 10 životů. Bylo zatopeno kolem 700 obcí a škody se vyšplhaly až k 20 miliardám. Oproti roku 2012 byla na velkou vodu Česká republika lépe připravená. Na některých místech se ale situace opakovala.

Článek serveru Lidovky.cz: Povodně 2013 od A do Z si můžete přečíst ZDE

Na všechny fotografie se můžete podívat v magazínu Pátek.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...