Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtvrt století evoluce PC

Česko

Od chvíle, kdy týdeník Time jmenoval osobností roku osobní počítač, uplyne po Novém roce pětadvacet let

Vývoj počítačů kopíruje s pozoruhodnou věrností vývoj světového společenství. Jsou tu integrační i dezintegrační procesy a v danou chvíli je těžké, nebo dokonce nemožné rozeznat, který z obou směrů převažuje. Dokonce i sama tato otázka je možná nevhodně položena, protože jedno nevylučuje druhé. Osobní počítače jsou dnes doslova všudypřítomné. Setkáváme se s nimi doslova na každém kroku a lidé dnes jen stěží uvěří, že je to pětadvacet let, kdy týdeník Time jmenoval systém PC „osobností roku“. Porota, která „osobnosti roku“ vybírá a jmenuje, projevila pozoruhodnou jasnozřivost. Tehdy v tom roce 1983 dokončovala tehdejší Česká televize seriál Návštěvníci. V něm se ještě hovoří o „ústředním mozku lidstva“, jakémsi celosvětovém superpočítači. Taková byla obecně sdílená představa o tom, jak se bude výpočetní technika vyvíjet.

A ona možná bude... Jen my to dnes přes hradby PC monitorů nevidíme. Počítač pro každého Osobní počítače by nemohly vzniknout bez vynálezu integrovaných obvodů neboli mikročipů nebo krátce čipů a ty jsou založeny na pozoruhodné vlastnosti křemíku, který za určitých okolností může fungovat jako vodič a za jiných jako izolant. Proto patří do rodiny „polovodičů“. První pokusy s integrovanými obvody spadají do konce padesátých let, tedy do doby vrcholící studené války, která tehdy hrozila přejít do války horké. Už na začátku šedesátých let někteří vizionáři předvídali další vývoj. V roce 1962 napsal v New York Times o budoucím vývoji John W. Mauchly: „Není důvod, proč by normální chlapec nebo dívka nemohli zvládnout osobní počítač.“ Nejeden rodič, majitel dětmi zavirovaného počítače, bude považovat tato slova za velmi pochmurnou a doslovně splněnou předpověď.

Několik vývojových proudů směřovalo k osobnímu počítači v té formě, v jaké ho známe dnes. Byly to programovatelné kalkulačky, ty se objevily poprvé v Japonsku v sedmdesátých letech. Už tenkrát se projevila katastrofální neschopnost nesvobodného režimu sledovat tento vývoj: první sovětská programovatelná kalkulačka přišla na trh až v roce 1978; v té době už měly programovatelné kalkulačky HP rozšiřitelnou RAM paměť a dodávaly se k nim ROM moduly s programy. Nůžky vývoje se pak dále rozvíraly až do hořkého konce režimu, omezujícího lidskou svobodu a s ní i schopnost tvořit a vynalézat.

Dalším předchůdcem PC byly terminály velkých sálových počítačů. Ostatně, i první PC, se kterým autor tohoto článku přišel do kontaktu v roce 1989, byl připojen jako terminál k velkému sálovému počítači Akademie věd (což byla napůl fungující ruská kopie amerického IBM, což také dobře ilustruje tezi z předchozího odstavce). K vývoji osobních počítačů přispěly i moderní kancelářské stroje, jako byly elektronické psací stroje a kalkulátory. V polovině sedmdesátých let se objevily první mikropočítače. K prvním úspěšným přístrojům tohoto typu patřily výrobky firmy Altair. Jejich velká éra nastala na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let - v té době pronikly i za železnou oponu. Také u nás byly oblíbené mikropočítače Sinclair, Atari a Commodore. Dlouho to vypadalo, že mikropočítač bude jen hračkou pro děti všech věkových kategorií. Pak se na scéně objevil Apple II., první skutečný osobní počítač. Tento pojem se dokonce objevil v roce 1978 v propagačních textech firmy. „Jablečné“ osobní počítače ovládly trh a logo nakousnutého plodu se stalo symbolem úspěchu. Gigant v oblasti výpočetní techniky firma IBM dávala tehdy najevo, že takovým počítačovým smetím pohrdá a že se bude nadále věnovat velkým sálovým strojům. Mlha se rozptýlila až 12. srpna 1981, kdy byl předveden první IBM PC, přičemž zkratka PC znamená „personal computer“, osobní počítač. S ním se datuje i vzestup firmy Microsoft. Její zakladatelé Paul Allen a Bill Gates dokázali přizpůsobit novému produktu operační systém, původně vypracovaný pro mikropočítače Altair.

Vítězství PC Jak je možné, že systém IBM PC v celosvětovém měřítku překonal Apple, třebaže přišel později a byl v technickém smyslu „méně dokonalý“ - a v mnoha směrech „méně dokonalý“ zůstal dodnes?

Od svého začátku to byl otevřený systém. Třebaže IBM vyvíjel vlastní procesor, firma se rozhodla použít už hotového procesoru Intel. Totéž platí o softwaru. Microsoft dodal operační systém. Velmi rychle vznikly první klony PC. Už v červnu 1982 přišel na trh PC od Columbia Data Products a v listopadu Compaq oznámil konec vývoje prvního přenosného PC. Zatímco Apple zůstal věrný uzavřenému systému, platforma PC byla otevřena důvtipu a iniciativě komunity výpočetní techniky v nejširším slova smyslu. Bylo to vítězství otevřenosti (za cenu nedokonalosti) nad uzavřeností. S trochou nadsázky se dá říci, že to bylo vítězství demokratického principu nad aristokratickým. V lednu 1983, když Time označil PC za „osobnost roku 1982“, nebylo zjevné, jak dalece osobní počítače změní svět. Konec konců, i tento článek byl napsán na osobním počítači, redakce ho na počítači zpracovala po stránce textové i grafické a těžko spočítat, kolik dalších počítačů se účastnilo výrobního a distribučního procesu. To vše je možné jen proto, že křemík dokáže za jedněch podmínek proud vést a za jiných izolovat.

Což vede k úvaze, kolik dalších pozoruhodných vlastností dosud neobjevených hmota asi má a kolik podobných revolucí nás ještě čeká? Jedno je jisté - u každé další inovace budou počítače lidem asistovat jako nekonečně trpěliví, i když ne vždy stoprocentně spolehliví pomocníci.

O autorovi| Ondřej Neff, novinář a spisovatel

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat