Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vlna veder pokračuje. Čtvrteční nejvyšší teplotu naměřili opět v Řeži, kde bylo 37,2 stupně

Česko

  18:07aktualizováno  18:57
Praha - V Česku pokračuje celotýdenní vlna veder, na řadě míst opět padly denní teplotní rekordy. Nejvyšší teplotu - 37,2 stupně Celsia - meteorologové znovu naměřili v Řeži u Prahy. S horkem se potýkají nemocnice, soudy, domovy pro seniory či sportovci. V internetových obchodech v posledních dnech o stovky procent vzrostlo vyhledávání zboží v kategorii klimatizace.

V horkých dnech jsou koupaliště přeplněná. Na snímku pražské Podolí. foto:  Michal Šula, MAFRA

Teplotní maxima se dnes pohybovala většinou mezi 31 a 35 stupni, místy bylo i přes 36 stupňů. Rekordy pro 2. srpen byly překonány přibližně na třetině stanic, které měří teplotu alespoň 30 let. V Čechách ve čtvrtek byly teploty nepatrně nižší než ve středu. Naopak na Moravě a ve Slezsku se mírně oteplilo.

Do vody skočila celá rodinka.
Daňka unavilo teplé počasí, které sužuje celou Českou republiku.

Starostka Řeže, obce z kaňonu Vltavy, přičítá tamní vysoké teploty zejména okolním skalám, které akumulují teplo. Podle meteorologů připomíná okolí řežské měřicí stanice rozžhavenou pánev - je mezi skalami a obklopena stromy, kterými neprofoukne vítr. Druhou nejvyšší teplotu čtvrtka přístroje naměřily v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi, kde se rtuť v teploměru vyšplhala na 36,8 stupně.

V pražském rybníku uhynulo kvůli teplu a suchu zhruba 150 kilogramů ryb

Nejvíce tropických dnů s teplotami nad 30 stupňů Celsia nicméně zatím letos zaznamenaly Doksany na Litoměřicku, do konce července jich bylo 31. Na druhém místě je stanice Brno-Žabovřesky.

Současná vlna veder významně ovlivňuje tržby internetových obchodů. Za posledních 14 dní vzrostlo ve srovnání se zbytkem roku vyhledávání zboží v kategorii klimatizace o 500 procent. Novinkou na trhu jsou ochlazovače vzduchu, které ve vyhledávání přeskočily loňskou jedničku - domácí ventilátory. Zájem o přenosné bazény vzrostl proti zbytku roku o 98 procent.

Horko musí řešit mimo jiné nemocnice. V mnoha z nich je klimatizace zabudována jen na operačních sálech, jednotkách intenzivní péče a anesteziologicko-resuscitačních odděleních. Běžná lůžková oddělení ji často postrádají, stejně jako domovy pro seniory. Personál tak proti vysokým teplotám bojuje důrazem na pravidelný přísun tekutin, nočním a ranním větráním, ventilátory, žaluziemi v oknech, tenčími lůžkovinami či častějšími sprchami.

Vedro ztěžuje práci pražským soudům, situace je místy kritická. V jednací síni zkolaboval svědek

Vedra komplikují práci například i soudům. Část z nich totiž sídlí v památkově chráněných budovách, kam nelze nainstalovat klimatizaci. Předsedové senátů mohou v těchto dnech povolit například jednání bez talárů nebo přednesy vsedě.

Svůj režim musejí podřizovat počasí také sportovci. Řada prvoligových fotbalových týmů přesunula tréninky na časné dopoledne. Rovněž třeba amatérští golfisté chodí na sportoviště již brzy ráno nebo naopak k večeru a provozovatelé areálů musí řešit potíže se zavlažováním.

Města se s problematikou veder vypořádávají různě. Například Vsetín zakázal odebírat vodu z vodních toků. S omezováním odběru povrchové vody na zalévání nebo napouštění bazénů začala i některá města v Karlovarském kraji. V Uničově nyní pracovníci technických služeb přikládají ke stromům speciální plastové vaky s vodou, aby zejména mladé stromky ochránili před suchem.

Autor: