Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtvrtmilion

Česko

POSLEDNÍ SLOVO

Máme po volbách a před volbami, po volbách komunálních a volby do třetiny Senátu se rozhodnou ve druhém kole. Dopadlo to, jak dopadlo, dopadne, jak dopadne, jsou toho plné noviny.

Kdo tedy nakonec bude vládnout, tedy kdo bude rozhodovat o veřejných a bohužel i o našich penězích?

Do komunálních voleb se přihlásilo 226 tisíc kandidátů, celkový počet míst v zastupitelstvech je 60 tisíc. Mohu mudrovat, jak vše dopadlo, nicméně musím přiznat sobě i laskavému čtenáři, že nejsem ani mezi těmi šedesáti tisíci, ani jsem se nezařadil do toho skoro čtvrtmilionu uchazečů. Ne že bych neměl příležitost. Nabízeli mi zde v mé obci Zvole vstup na kandidátku a předtím mě lákal poslanec XY, abych zkusil šanci v senátních volbách, a v devadesátých letech to byla lákadla rázu parlamentního. Nikdy jsem před „ne“ neváhal. Nicméně po onom „ne“ jsem se zpytoval a zpytuji se i teď, kdy nejsem mezi „magnificent fifteen“, kteří povedou naši Zvoli příští čtyři roky.

Kdybych si měl sáhnout do skřínky s upřímností, musel bych vytáhnout lenost. Musím ocenit každého z těch 226 tisíc, kteří lenost dali stranou a rozhodli se jít do boje, aby se ocitli mezi 60 tisíci. Můžeme tedy být spokojeni, že je mezi námi skoro čtvrt milionu lidí ochotných se věnovat blahu ostatních.

Při péči o blaho veřejné leckomu zůstane za nehtem něco pro blaho soukromé, někdy je to hodně velké něco. A zde stojíme před velkou neznámou. Mezi tím skoro čtvrtmilionem převládají altruisté, nebo egoisté? Vede je vidina veřejné služby, nebo soukromého užitku?

O pravém stavu věcí máme bohužel něco horšího než mlhavou představu. Máme skrze média zkreslenou představu, protože média se rozepisují jen o veřejných hanebnostech, a nezmiňují se vůbec, nebo jen letmo o veřejných benefitech. Nechci prohlašovat „oni, ta média“, taky to dělám. Ve zkreslené mediální optice se veřejná služba mění v loupežnický brloh, a kdyby mělo být jen z poloviny pravda to, co čteme, slyšíme a vidíme na obrazovkách, měli bychom na ten čtvrtmilion lidí po vzoru Saturninově házet koblihy.

Takže znovu, kdo je v tom čtvrtmilionu? Voličů je u nás přes osm milionů. Předpokládám, že každý z kandidátů je taky volič, takže mi vychází, že na jednoho komunálního kandidáta připadá 32 voličů. Tolik nás bývalo ve školní třídě. To je široký vzorek charakterů a schopností! Až mě z té představy jímá úzkost, jak rozdílných může být dvaatřicet lidí. A kdo z nich se rozhodne sloužit nezištně ve svém volném čase veřejnému blahu s rizikem, že bude nepochopen, neuznán a třeba i osočen v zemi, kde platí, že každý dobrý skutek je vzápětí potrestán?

Nedělám si iluze, ale taky nepropadám skepsi. I tentokrát jsme otevřeli cestu jak grázlům, tak slušným, pracovitým a obětavým lidem. Sto šestašedesát tisíc kandidátů v komunálních volbách propadlo, nezvolili jsme je. Mezi nimi jistě taky bylo hodně těch obětavých. A tak aspoň na ploše této krátké úvahy si dovolím jim znovu poděkovat za to, v čem mi brání lenost, že totiž šli a zkusili svoje vlohy nabídnout.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...