Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Čtvrtníček a Fenič u soudu

Česko

Herec a producent se přou o autorská práva ke kultovnímu seriálu Česká soda

Herec Petr Čtvrtníček se soudí se společností Febio kvůli nedávnému vydání populárního televizního pořadu Česká soda na DVD. Febio jej vyrobilo a Čtvrtníček byl jedním z jeho protagonistů. Teď se ale nedokáží shodnout na autorských právech. Herec tvrdí, že po něm Febio chtělo vzdát se autorského honoráře výměnou za „dodatečnou odměnu“.

Informaci o sporu přinesly Hospodářské noviny. Obě strany -Čtvrtníček i ředitel Febia Fero Fenič - však tvrdí, že pozornost médií přitáhnout nemínily. „Já jsem o žádnou publicitu nestál,“ říká Čtvrtníček. „Kdybych chtěl tuto kauzu nějak odstartovat a někoho poškodit, asi bych to udělal už dávno v nějakém bulváru. Jen jsem odpověděl na otázku Hospodářských novin, a už je oheň na střeše.“

Načasování případu Feničovi vadí nejvíce. Zpráva se totiž objevila přesně v polovině konání mezinárodního filmového festivalu Febiofest, jehož je Fenič rovněž ředitelem. Spor přitom leží u soudu už od prosince. „Myslím, že to někdo vypustil, aby poškodil Febiofest,“ říká. „Je to uměle vytvořená kauza, kachna, nesmysl, blud. Nevím, jestli jde o další z gagů Petra Čtvrtníčka, nebo o pokus se zviditelnit.“

Oba aktéři spolu dlouhodobě nekomunikují. „Nemám na pana Čtvrtníčka ani mobil,“ tvrdí Fenič. „Vztahy nemáme žádné, dokonce jsme se léta ani nepotkali na ulici,“ potvrzuje Čtvrtníček.

Producent s hercem nejsou v kontaktu od ukončení pořadu v roce 1997. „Podle mě ten konec těžce nesl, protože Česká soda ho ,udělala‘,“ říká Fenič. „On byl sice její tváří, ale jen jedním z mnoha autorů.“ Čtvrtníčkovo účinkování Fenič přirovnává k jízdě vlakem: „Naskočil do rozjetého vlaku a chvíli jel na schůdkách. Prvních pět dílů měl třeba jen půlminutové příspěvky. Pak jel v chodbičce a v posledních dílech si sedl do kupé a rozvalil se na sedačce.“ Čtvrtníček se tím, že za svou oblíbenost vděčí České sodě, potažmo Febiu, podle svých slov nikdy netajil. Svou roli v cyklu však vidí trochu jinak. „Ono to ani jinak dopadnout nemohlo, když jsem léta moderoval, psal a režíroval nejpopulárnější satirický televizní pořad své doby.“

Fenič tvrdí, že se s žádným jiným tvůrcem České sody do sporu nedostal. Všichni autoři podle něj měli stejné smlouvy. Navíc šlo o smlouvy s Českou televizí, která na pořad vlastní všechna práva. S Čtvrtníčkem prý Febio před vydáním DVD komunikovalo dokonce „nadstandardně“. „Petr je nepředvídatelný, tak jsem trval na tom, že všechno musí proběhnout podle všech pravidel, aby si na nás náhodou něco nevymýšlel,“ říká Fenič.

Čtvrtníček na to má opět jiný pohled. Tvrdí, že po něm Febio chtělo, aby se vzdal autorského honoráře z vydání České sody na DVD. Na oplátku mu byla slíbena jakási „dodatečná odměna“. Ta prý mohla být dvojnásobná, kdyby herec podepsal mlčenlivost a nezmínil se o dohodě ostatním tvůrcům pořadu.

„Tak podle jsem se k Milanu Šteindlerovi, Honzovi Hřebejkovi, Igoru Chaunovi a dalším zachovat odmítl, a dal věc právníkovi, aby požádal soud o určení, jak na ni z hlediska autorského zákona nahlížet. Nic víc a nic méně jsem v této věci nepodnikl,“ říká Čtvrtníček. Kontroverzní kult se neprodává Všech šestnáct dílů České sody vyšlo na DVD loni na podzim. Náklad byl 150 000 kusů. „Díly se prodávaly různě,“ říká Fenič. „Průměrný prodej byl 82 tisíc, nejlépe se prodával první díl. Zbylo nám asi 70 000 nosičů. Kdyby ČT souhlasila, bylo by nejlepší je slisovat, abych už o České sodě nikdy neslyšel.“ Spor mezi Čtvrtníčkem a Febiem není zdaleka první kontroverzí, která satirické pásmo Česká soda vzbudilo. Nelichotivě totiž zobrazovalo mnohé politiky i veřejně známé osoby, hranice masového vkusu zkoumal také „kurz“ němčiny Alles Gute.

Autor: