Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čtvrtý obviněný kvůli únikům z BIS: Rittigův jízdenkový advokát Michal

David Michal | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Michal | foto: MAFRA - Petr Topič

PRAHA Vyšetřovatelé kvůli úniku informací z Bezpečnostní informační služby obvinili i právníka Davida Michala z kanceláře MSB Legal. Informaci serveru Lidovky.cz potvrdilo několik zdrojů. Usnesení o zahájení trestního stíhání si převzal po lobbistovi Ivo Rittigovi, Janě Nagyové-Nečasové a Rittigově obchodním partnerovi Tomáši Jindrovi.

"Zahájení byla doručena čtyřem osobám, jedné pro zločin ohrožení utajované informace se sazbou dva až osm let. Tři další osoby mají trestný čin pouze v prvním odstavci, z nich dvě jsou stíhány pro návod k tomuto trestnému činu a jedna osoba pro trestný čin jako takový. V těchto případech je sazba nula až tři roky, nebo peněžitý trest," upřesnil náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár. Konkrétní jména ale nekomentoval. Žalobci čtveřici viní z několikanásobného porušení zákona o utajovaných informacích.

ČTĚTE TAKÉ:


K obvinění kolegy se nevyjádřila ani právnička z kanceláře MSB Legal Karolína Babáková. "Nemůžu potvrdit ani vyvrátit, že by mému partnerovi v kanceláři bylo sděleno obvinění z ohrožení utajované informace. V obecné rovině lze říct, že dokázat takový trestný čin bude pro policii velmi složité, protože bude nutno dokázat, že obviněná osoba nejen, že musela vyzvídat utajovanou informaci, ale musela také vědět, že je utajovaná," uvedla Babáková. Podle ní je obtížné dokázat v takovém případě úmysl. "Pokud se to opravdu bude týkat některého mého klienta nebo partnera v kanceláři, jsem zvědavá na důkazy, se kterými policie případně přijde," konstatovala Babáková.

Ze slov Komára lze vyčíst, že Michalovi, Rittigovi a Jindrovi hrozí v případě prokázání viny až tři roky, nebo peněžitá pokuta, trest pro Nečasovou by mohl být o poznání tvrdší, za mříže by mohla jít až na osm let.

Michal: Vyšetřovatel je podjatý

Advokát Michal ihned vyrazil do protiútoku, podle zjištění serveru Lidovky.cz odmítl vypovídat, nařkl jednoho z vyšetřovatelů kauzy z podjatosti a případ označil za vykonstruovaný. Policista je totiž podle něj přítelem Vladimíra Sitty mladšího, důležitého svědka v kauze "17 haléřových" jízdenek, v níž již Michala kriminalisté obvinili v půlce února.

Podle policistů se podílel na nevýhodné smlouvě na výrobu jízdenek mezi městskou společností a papírnou Neograph. Zároveň zastupoval společnost Cokeville Assets, přes níž mělo téct 17 haléřů z každé jízdenky až k Rittigovi.

Michal však označil obě kauzy za vykonstruované. Dokazují to podle něj e-maily z roku 2011 mezi Sittou mladším a kriminalistou, které nechal založit do spisu. Oba muži si v nich tykají a policista radí Sittovi, jak věci posunout "správným směrem".

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...