8. července 2018 15:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Před čtyřmi lety utrpěla česká armáda největší ztrátu v moderní historii. Zavzpomínejte na pět padlých vojáků

Pohřeb Jaroslava Lieskovana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohřeb Jaroslava Lieskovana. | foto: ČTK

PRAHA Před čtyřmi lety 8. července přijel na kole k základně Bagrám v Afghánistánu sebevražedný útočník z džihádistického hnutí Taliban. Výbušniny, které měl připevněné na těle, odpálil ve chvíli, kdy vojáci rozdávali tamním dětem psací potřeby. Z řad české armády se oběťmi útoku stali četař Ivo Klusák, desátníci Jan Šenkýř a Libor Ligač a rotmistr David Beneš. Později svým zraněním z útoku podlehl i rotmistr Jaroslav Lieskovan.

Členové druhé české strážní roty se 8. července rozdělili. Část ohledávala místo, na které v minulých dnech přistály povstalecké rakety, druhá část hovořila s místními předáky, ženami i dětmi. Právě druhou část roty zasáhl výbuch.

Na zemi zůstalo ležet několik mrtvých Afghánců a pět českých vojáků z Žatce a Chrudimi: Jan Šenkýř, Libor Ligač, Ivo Klusák a David Beneš. Pátý - Jaroslav Lieskovan - byl vážně zraněný, svým zraněním podlehl po převozu do Prahy 14. července.

Vyjádřete soustrast či zavzpomínejte na padlé české vojáky, kteří zemřeli při nasazení na zahraničních misích - po klinutí na banner.

Pieta.

Pieta.

Útočník z Talibanu

K tragédii došlo při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parván, když explodovalo improvizované výbušné zařízení. Při výbuchu zahynulo i 11 afghánských školáků a dva afghánští policisté.

Podle agentury DPA byla terčem útočníka z Talibanu klinika v okrese Bagrám. „Atentátník napadl české vojáky v okrese Bagrám, když zde byli navštívit kliniku,“ citovala agentura DPA mluvčího provinční vlády Vahída Sádikkího.

Zvýšené riziko

K útoku došlo právě v době, kdy velení české armády připravovalo odjezd současné roty působící na této základně. V létě se počátalo se zvýšenou aktivitou povstalců a tedy i větším rizikem, než jakému v místě působení čelila předchozí jednotka.

Ligač Libor
Šenkýř Jan
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz