Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čtyři židle ke kávě

Česko

Narážíte na ně všude. I v těch nejmenších řeckých vesničkách existují „kafenia“, česky přeloženo kavárny. Ovšem ne v tom středoevropském pojetí. Na Balkáně je kafenio chrám mužů, kam ženy obvykle nechodí. Do řeckého kafenia se chodí na řeckou kávu. Pokud jste ji nikdy nepili, pak stojí za to zmínit způsob její přípravy. Řecká káva je velmi jemně mletá, hebký prášek světle hnědé barvy, středně pražená. Připravuje se zpravidla na tři způsoby: Skéto elinikó kafé se vaří tím způsobem, že se do kovové džezvy vlije studená voda v množství jednoho maličkého tlustostěnného šálku, přidá se vrchovatá lžička kávy, rozmíchá se za studena a pak se džezva s kávou vloží na plynový vařič, elektrický sporák anebo tradičně do horkého písku. Tam se nechá pomalu vzkypět. Nesmí se převařit, jinak by vznikla černá nechutná tekutina.

Métrio elinikó kafé se vaří obdobným způsobem. Rozdíl je jen v dávkování. Ke lžičce řecké kávy se přidává do studené vody i vrchovatá lžička pískového cukru. Cukr společně s kávou se nechá pomaličku vzkypět. Zkušený kavárník ví, kdy má džezvu odstavit z vařiče a velmi opatrně nalít vonný mok do malého šálku.

Glykó elinikó kafé pijí všichni, kdo milují sladkou chuť. Ke lžičce kávy se do studené vody přidají dvě lžičky cukru. Káva má pak velmi silnou aromatickou chuť.

Ke kávě se servíruje sklenice studené vody. A hlavně jsou nutné čtyři židle. Na jedné se sedí. O druhou si host opře podrážky bot, ta třetí slouží jako opěrka pravé ruky a poslední - čtvrtá - je na podložení levé paže.

V této dobře zaklíněné poloze vydrží řecký muž „dřepět“ u titěrného šálku řecké kávy dlouhé hodiny, dokud jeho žena neuklidí dům, neuvaří oběd, nepodrbe se sousedkami, nezajde na hřbitov vypulírovat hrob své matky, sama se nenají a pak neusne spravedlivým poledním spánkem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat