26. února 2019 10:35, aktualizováno  12:16 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sousedku dvakrát znásilnil, pořezal ji na intimních místech a chtěl ji trýznivě zabít. Muž z Prahy dostal 20 let

Ilustrační foto: Vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Vězení. | foto: Shutterstock

Praha Za znásilnění a pokus o obzvlášť trýznivou vraždu sousedky poslal soud čtyřiadvacetiletého Jiřího Meindla z Prahy do vězení na 20 let. Napadené vrstevnici, která po útoku trpí posttraumatickou stresovou poruchou a řadou zdravotních problémů, má mladík uhradit zhruba 1,2 milionu korun. Úterní verdikt není pravomocný, obžalovaný se proti němu obratem odvolal. Trest zahrnuje i jiné znásilnění patnáctileté dívky, za něž byl Meindl odsouzen loni.

Obžalovanému hrozilo 15 až 20 let odnětí svobody nebo i vyšší, výjimečný trest, který soudu dávala ke zvážení státní zástupkyně. „Soud dospěl k závěru, že ještě nejsou dány podmínky pro to, aby přistoupil k uložení výjimečného trestu. Soud nechce v žádném případě zlehčovat brutalitu činu a následky, které poškozené vznikly. Musel ale zohlednit fakt, že obžalovaný naplnil znaky trestného činu vraždy ve stadiu pokusu,“ uvedl předsedkyně senátu pražského městského soudu Lenka Cihlářová.

Meindl svou sousedku napadl v listopadu 2017 v domě v pražských Holešovicích, kam se drobná dívka přistěhovala o měsíc dříve. Když podnapilému mladíkovi, kterého znala od vidění, otevřela dveře, přiložil jí podle verdiktu nůž na krk a donutil ji, aby s ním odešla do jeho bytu. Tam jí nejdřív řekl, že ji chce „jenom znásilnit“, což udělal. Když se mu pak dívka pokusila utéct, chytil ji a údajně jí začal vyhrožovat smrtí. Znovu ji znásilnil, a když křičela bolestí, bil ji pěstmi do obličeje a břicha. Navíc ji škrtil a v intimních partiích ji pořezal nožem.

Ostatní nájemníci, kteří z bytu slyšeli naříkání, potom zavolali policii. Hlídka musela vykopnout dveře, protože Meindl odmítl otevřít. Napadání trvalo několik hodin a dívka po něm skončila v nemocnici, kde se musela podrobit operacím. Podle soudkyně ji dělily od smrti jen desítky minut, protože kvůli zlomení jazylky jí reálně hrozilo udušení. „Míra intenzity a brutality útoku byla extrémní. Surovost se vymykala z rámce jednání, kterým bývají naplněny znaky těchto trestných činů,“ podotkla Cihlářová.

Meindl prošel pěstounskou péčí a výchovným ústavem, v Holešovicích pracoval načerno jako kuchař. V minulosti byl ve vězení za ublížení na zdraví, protože napadl majitele jiné restaurace. Podle státní zástupkyně Markéty Pánkové ho loni v březnu potrestal českobudějovický soud čtyřmi roky vězení za znásilnění mladistvé dívky, kterou si Meindl vyhlédl ve vlaku.

Psycholog a sexuolog Petr Weiss uvedl, že možnost mladíkovy nápravy je podstatně snížená a že ho zároveň nelze poslat do ústavního ochranného léčení. Netrpí totiž duševní chorobou, sexuální deviací ani závislostí. Motiv k napadení sousedky není zcela jasný. Muž totiž tvrdí, že si na útok nepamatuje, a k věci odmítl vypovídat. „Jeho trestná činnost je sexuálně motivovaná, ale není podmíněná sexuální poruchou. Souvisí spíše s jeho osobností. Jde především o vrozené dispozice, které se výchovou buď zdůrazní a projeví, nebo zůstanou po celý život latentní,“ řekl Weiss v pondělí u soudu.

Vedle náhrady nemajetkové újmy pro napadenou dívku má Meindl zaplatit dalších 193 000 korun zdravotní pojišťovně a 50 000 ministerstvu spravedlnosti, které oběti poskytlo peněžitou pomoc.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz