V lednu 1858 o tom napsal Darwinovi, ten k témuž dospěl z kvanta nahromaděných dat, a tím ho přinutil jeho názory publikovat. Navzdory mírným rozdílům (Wallace zdůrazňoval duchovní stránku věci) pak oba vědci svorně čelili útoku konzervativců. Wallace zemřel v roce 1913.
Kníže logiků 14. ledna 1978 V americkém Princetonu umírá fenomenální logik Kurt Gödel (narozen 1906 v Brně). Vystudoval ve Vídni, v roce 1940 přišel do USA, působil v Ústavu pokročilých studií, kde byl důvěrným přítelem Einsteinovým. Jeho rozsáhlé a nesmírně významné dílo (třeba i z oblasti kosmologie a teorie relativity včetně cestování časem) zde lze velmi zjednodušeně shrnout do dvou konkrétních, dalekosáhlých a vlastně spolu dosti souvisejících činů - jeho důkaz nemožnosti úplné formalizace vědeckého poznání (1931) jako by vždy nechával trochu místa pro mystiku, stejně jako formálně bezchybný logický důkaz existence Boha (zřejmě objeven posmrtně). Zlato pro císaře 15. ledna 1648 Parádní eskamotérské číslo předvádí v Praze přímo před císařem Ferdinandem III. alchymista Johann Konrad von Richthausen. Dvě a půl libry rtuti „proměňuje“ pomocí špetky prášku ve zlato. Kolik přesně toho vzácného kovu bylo, se neví, nicméně stačilo prý to k vyražení pamětní medaile o této události. Richthausen si ovšem monarchovy přízně příliš dlouho neužil; umírá krátce po transmutaci, zato na rozdíl od drtivé většiny svých nectihodných kolegů bohatý a slavný (Ferdinand ho učinil nejvyšším mincmistrem).
Rekord v „jižnosti“ 17. ledna 1773 Člověk pravděpodobně poprvé překonává jižní polární kruh (66° 33' jižní šířky). Podařilo se to (u 39° 35' východní délky) 193 mužům posádek lodí Resolution a Adventure při druhé ze tří cest kolem světa vedených legendárním mořeplavcem Jamesem Cookem. Ten sice bájnou Terru Australis (Jižní zemi) ještě nespatřil, víru v její existenci však neztratil... Antarktida bude objevena o 47 let později.