Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

Pramen vzdělanosti národa 7. dubna 1348 V Evropě běsní mor, jeho první (a proto nejstrašnější) pandemie v západním světě (vyhubila přes čtvrtinu veškerého evropského obyvatelstva). Ovšem mladý budoucí Otec vlasti ani v této těžké chvíli nepřestává myslet na budoucnost -vydává zakládací bulu pražské univerzity. K moudrosti však patří rovněž trocha štěstí: hlavní nápor černé smrti se Čechám protentokrát vyhne...

V současné době je Univerzita Karlova největší svého druhu v Česku a některé její údy jsou pedagogicky i vědecky světové.

Newtonův „mechanik“ 10. dubna 1813 V Paříži umírá Joseph Louis Lagrange (narozen v roce 1736). Společně s Clairautem, Eulerem, d'Alembertem a Laplacem „jeden z pěti matematiků, kteří si mezi sebou rozdělili svět odhalený Newtonem“. Joseph Louis Lagrange je od devatenácti let profesorem matematiky v rodném Turínu (Itálie). Poté na skromné pozvání pruského krále Fridricha II. Velikého („největší matematik musí pobývat v blízkosti největšího krále“) po dvacet let vede matematickou fakultu Pruské Akademie věd v Berlíně.

Lagrange se podepsal téměř na všech oblastech matematiky, jeho hlavní dílo Mécanique analytique (1788), kde mj. „přepsal Newtonovy pohybové zákony do formy, která je pro svoji krásu, jednoduchost a obecnost dodnes vzorem všech fyzikálních teorií“, zůstává dodnes biblí teoretické mechaniky.

Astronautičtí konstruktéři (s kosmoscifisté) ho znají coby objevitele libračních bodů mezi dvěma hmotnými tělesy (nejčastěji Země a Měsíce), kam s oblibou umisťují výzkumné stanice.

Start kolmo vzhůru 10. dubna 1963 Už šest roků vyvíjejí tři velké německé firmy letadlo s kolmým startem. Umožnit mu to mají dva otočné raketové motory na konci křídel. Dne 10. dubna 1963 jsou konstruktéři u cíle: na letišti v Manchingu letoun absolvuje první úspěšný start - i let - první letoun tohoto druhu na světě. Rok nato dokonce dosáhne 1,4násobné rychlosti zvuku.

Stále proti větru 12. dubna 1928 V irském Dublinu startuje celokovový dolnoplošník „Bremen“ konstruktéra Huga Junkerse. Míří na západ, nad nekonečnou Velkou louži. Po 36 hodinách nouzově přistává na ostrůvku u Labradoru, bez kapky benzinu v nádržích. Podvozek i vrtule napadrť, ale tříčlenná posádka v čele s Hermannem Köhlem se přesto raduje. Aby ne -Atlantik konečně kapituloval i „proti větru“. (Směrem na východ se to podařilo dvěma Američanům v červnu 1919.)

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...