Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Čtyřikrát z významných výročí tohoto týdne

Česko

První český chemik 28. dubna 1773 V Praze umírá Jan Antonín Scrinci (narozen v roce 1697). Po studiích v zahraničí a v Praze působil jako krajský hygienik po Čechách, ale především se v roce 1745 stal, vedle výuky experimentální fyziky, vůbec prvním přednašečem a profesorem chemie na pražské univerzitě. Kabinet, možno snad dokonce říct laboratoř, si zřídil v bytě a převážně na vlastní náklady.

Před čtvrt tisíciletím také vypracoval a podal návrh na založení vědecké akademie v Praze. Přestože své experimenty prováděl i před císařovnou Marií Terezií, s návrhem neuspěl.

Velikán fyziologie 28. dubna 1858 V Berlíně umírá Johannes Peter Müller, narozen v roce 1801, současník Jana Evangelisty Purkyněho a jeden ze zakladatelů moderní fyziologie. Müller byl všestranná i rozporuplná osobnost „živé“ přírodovědy 18. věku, mj. autor hesla: „Nemůže být psychologem, kdo není současně fyziologem“.

Jako dlouholetý profesor berlínské univerzity vychoval několik vynikajících biologů; k jeho žákům patřili spoluzakladatel buněčné teorie Theodor Schwann, zakladatel elektrofyziologie Émile Du Bois-Reymond, fyzik a fyziolog Hermann von Helmholtz (spoluobjevitel zákona zachování energie), fyziolog Karl Ludwig (vynálezce prvního přístroje na měření tlaku krve), patolog Rudolf Virchow (hlavní průkopník buněčné teorie), histolog Rudolf Henle (předchůdce moderní bakteriologie) učitel Roberta Kocha), darwinistický evolucionista Ernst Haeckel, neurofyziolog Emil Brücke (učitel Freudův).

Jasná jména pro rostliny 1. května 1753 Svoji Systemu naturae už má Carl Linné za sebou, ale pořád to ještě není ono. Systém klasifikace organismů je sice vytvořen, jenže pro většinu z nich pořád ještě chybí řádný název - sám autor by si představoval pouze dvojslovný, a přesto by v sobě měl obsahovat jak zařazení, tak náznak popisu. V Uppsale vychází 1. května Linnéovo (další) epochální dílo Species plantarum (Rostlinné druhy) s prvními osmi tisíci binomických názvů. Od nich se pak odvíjely další a většina z nich platí dodnes.

Teorie relativity v češtině a pro lid 3. května 1913 První české upozornění na Einsteinovu speciální teorii relativity (zveřejněné 1905) pochází z roku 1907 a napsal je tehdejší docent české univerzity František Záviška. Ten ji také od 1911 přednášel. Dne 3. května 1913 pak fyzik a astronom Arnošt Dittrich o „principu relativnosti“ poprvé přednáší v popularizační podobě pro širší českou veřejnost.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!