4. května 2013 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na 7000 lidí se v centru Prahy dožadovalo legalizace konopí

Kolem čtyř tisícovek zastánců legalizace marihuany prošlo podle policejních odhadů centrem Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolem čtyř tisícovek zastánců legalizace marihuany prošlo podle policejních odhadů centrem Prahy. |

PRAHA Kolem sedmi tisícovek zastánců legalizace marihuany prošlo podle policejních odhadů centrem Prahy. Průvod se za hudebního doprovodu vydal ve 13 hodin z Karlova náměstí přes Václavské náměstí a Vinohradskou ulici do žižkovského parku Parukářka, kde se již počet účastníků happeningu rozrostl na 11 tisíc. Pochod se obešel bez vážnějšího incidentu, policie ale zadržela kvůli drogám sedm lidí.

Akce sdružení Legalizace.cz je součástí celosvětové kampaně Million (také Global) Marihuana March, v Praze se konal již 16. ročník. "Hlavním požadavkem demonstrace je legalizace pěstování a držení konopí a konopných produktů pro vlastní potřebu, a to jak za účelem léčby, tak i k účelům rekreačním," uvedl Veverka.

Podle něho byla dnešní demonstrace také protestem proti novému zákonu o léčebném konopí. "V reálu to nefunguje, konopí v lékárnách není, nikdo nežádá o jeho dovoz a nemocní lidé, pro které mělo být to konopí určené, tak nadále čekají, že jim stát vyjde vstříc. A zatím se tak neděje," podotkl Veverka.

Účastníci akce většinou nepůsobí v okolí průvodu a happeningu velké problémy. Dnes ale policisté museli řešit pět podezření z přestupku a dvě z trestného činu. "Všechny činy i přestupky měly souvislost s drogami. U trestných činů se jednalo o držení drog, konkrétně marihuany, a v jednom případě také o řízení pod vlivem drog," řekla ČTK mluvčí policie Jana Rösslerová. Mezi pěticí lidí, kteří se údajně dopustili přestupku, byli dokonce dva mladiství, které policisté předali rodičům.

Kolem čtyř tisícovek zastánců legalizace marihuany prošlo podle policejních odhadů centrem Prahy.

Kolem čtyř tisícovek zastánců legalizace marihuany prošlo podle policejních odhadů centrem Prahy.

Demonstrující, kteří se začali scházet na Karlově náměstí již před polednem, s sebou měli připravené transparenty podporující legalizaci marihuany. Velká část z nich se kromě kouření konopí posilňovala také pivem či vínem. Průvod doprovázely celkem tři vozy s hudební aparaturou, které se staraly pochodujícím o zábavu. K vidění však byli i žongléři či další pouliční umělci. Účastníci pochodu se několikrát zastavili a skandovali "legalizace, legalizace". Zvědaví turisté si průvod fotili a natáčeli na videokamery.

Marihuanu vyzkoušela více než polovina mladých

Průzkumy uvádějí, že marihuanu vyzkoušela více než polovina lidí ve věku 15 až 34 let. Podle nedávného průzkumu agentury Ipsos by dokonce 53 procent Čechů souhlasilo s legalizací rekreačního užívání této drogy. Stále ovšem zůstává ilegální, ačkoli stát již od dubna umožnil používání konopí k léčbě.

Na průvod dohlíželo zhruba 250 policistů a strážníků včetně antikonfliktního týmu. Kvůli pochodujícím museli policisté uzavřít zhruba na deset minut i pražskou magistrálu. Po příchodu na Parukářku čekal účastníky pestrý program. Kromě dvou hudebních pódií se mohli těšit například na konopné pivo nebo konopnou zmrzlinu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!