Sobota 22. února 2020svátek má Petr 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátor Čuba dodržel slib. Valentově nadaci poslal celý svůj plat

Senátor František Čuba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Senátor František Čuba. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

PRAHA Senátor František Čuba v pondělí oproti dřívější informaci serveru Lidovky.cz přeposlal celý svůj senátorský plat nadaci, jak dříve avizoval. Studijnímu fondu Iva Valenty přišlo v pondělí na konto přes 90 tisíc korun. Někdejší předseda JZD Slušovice nedochází do Senátu kvůli zdravotním problémům od loňského srpna. Po veřejné kritice se chtěl svého platu vzdát, což není možné. Rozhodl se jej tak převést na dobročinné účely.

Server Lidovky.cz původně informoval o tom, že senátor František Čuba neposlal fondu svůj plat celý. 30 tisíc korun, které dle původních informací Čuba nadaci nepřevedl, však tvořily rozdíl mezi hrubou (122 100 korun) a čistou mzdou. Na nesrovnalost upozornila mluvčí Senátu Eva Davidová.

„Včera byla na účet Studijního fondu připsána částka přesahující 90 tisíc korun. Jedná se o senátorský plat Františka Čuby,“ sdělila v úterý serveru Lidovky.cz Magda Pekařová, mluvčí společnosti Synot, pod níž fond spadá.

Senátor přislíbil zaslání příspěvků na dobročinné účely koncem června v dopise zaslaném po svém stranickém kolegovi Janu Velebovi (SPO). „Moje mzdové prostředky a cestovní náhrady budou převáděné vhodnému nadačnímu fondu nebo sdružení, který zabezpečuje podporu studentů a rozvoj mladých talentů,“ stálo v psaní.

František Čuba

Výplatní termín senátorů je vždy sedmý den v měsíci. Čuba si v bance nastavil trvalý příkaz pro pravidelný odchod peněz do fondu na desátého. Bývalý předseda JZD Slušovice pobírá měsíčně 122 100 korun, přičemž 71 tisíc činí plat, 39 500 cestovné a 10 600 náhrady na reprezentaci. Čistá mzda činí zmiňovaných zhruba 90 tisíc korun. Čuba, ani jeho asistent, se k záležitosti i přes opakované výzvy redakce nevyjádřili.

Valentův návrh

Někteří senátoři Čubův krok kritizují. Jsou přesvědčeni, že peníze, které dostává, by si měl odpracovat. Spíše než je následně věnovat do fondu, by dle nich měl zvážit rezignaci.

František Čuba ale svou funkci skládat nehodlá. Do Senátu se chce vrátit hned, jak mu to dovolí jeho zdraví po loňské operaci. Mandát mu vyprší v roce 2020.

S nabídkou sponzorovat Studijní fond přišel sám slovácký senátor, majitel společnosti Synot a Čubův dlouholetý kamarád Ivo Valenta (Strana soukromníků), jak již dříve informoval zpravodajský server iRozhlas.cz.

Valentův fond pomáhá studentům středních, vyšších a vysokých škol, kteří mají trvalé bydliště na Slovácku nebo ve Zlínském kraji, financovat jejich studijní pobyty v zahraničí. Svůj příjem z výkonu politických funkcí do něj posílá rovněž Valenta.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...