Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čuba ‘slavil‘ v Lánech: S voliči jsem nemluvil. Nevím, proč mě volili

Česko

  20:10
PRAHA - V 78 letech se František Čuba stal senátorem. Muž neodmyslitelně spjatý s komunistickým JZD Slušovice hýřil při rozhovoru upřímností. Nejstarší zvolený senátor doufá, že mu nová funkce pomůže v podnikání. Proč mu dali lidé své hlasy, netuší. Prý s nimi nemluvil, uvedl senátor, kterého Lidovky.cz zastihly na cestě od prezidenta.

Ve volbách ve Zlíně vyhrál bývalý šéf JZD Slušovice František Čuba (na archivním snímku). foto: ČTK

Lidovky.cz: Uspěl jste na Zlínsku proti dlouholeté senátorce Aleně Gajdůškové z ČSSD. Proč si myslíte, že voliči dali hlas raději vám?
To se musíte těch lidí optat. Zásadní je, že jsem vyhrál.

Lidovky.cz: Vaše soupeřka v reakci na porážku řekla, že jste virtuální legenda a vyhrál jste díky silné marketingové kampani, zatímco za ní stojí kus práce v Senátu. Jaká je vaše reakce na toto označení?
Takové slovní obraty nepoužívám, tak nevidím důvod, proč bych se k tomu měl vyjadřovat. Paní Gajdůšková musí hledat nějaký jiný způsob hlasování, aby to mohla vyhrát.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Myslíte si, že vám pomohly vaše úspěchy z minulosti, tedy zejména pověst JZD Slušovice, nebo vás voliči ocenili svým hlasem i za vaše působení v současnosti? Čím jste je přesvědčil?
S nikým jsem nehovořil, takže nemohu říct, jaké měli pohnutky, že hlasovali pro mě. Musíte se těch lidí zeptat.

Lidovky.cz: Vnímáte váš úspěch i jako dobrou zprávu pro Stranu práv občanů, která v posledních volbách příliš neuspěla?
Nevím, nezabýval jsem se tím. My jsme před chvilkou vyjeli z Lán a jen mi oznámili, jak dopadlo hlasování. Takže jsem se nad výsledkem voleb nestihl ani zamýšlet. (Čuba byl podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka v Lánech na jednání Zemanova expertního týmu, kterého se zúčastnil i ministr vnitra Milan Chovanec.)

Lidovky.cz  Před dvěma lety jste v krajských volbách výrazně uspěl, když jste se z posledního místa dostal do zastupitelstva i krajské rady. Teď jste senátorem. Cítíte se jako nejúspěšnější kandidát strany?
Nechci to hodnotit, jestli to je velký úspěch nebo malý úspěch. Beru to tak, že je to úspěch.

Výsledky senátních voleb

Lidovky.cz: Uvažoval jste o tom, že byste kandidovat na předsedu strany? Jste tvář, která táhne, a strana je v problémech...
To slyším poprvé takovou záležitost. Nevím.

Lidovky.cz: Vy byste o to neměl zájem?
V žádném případě.

Lidovky.cz: Je známo, že chcete vybudovat farmy na chov ryb a skleníkové pěstování rostlin. Myslíte si, že vám funkce senátora může pomoct ve vašem podnikání?
Myslím si, že by mi to mělo přinést kladné výsledky. Takže by mi to mohlo pomoct.

Lidovky.cz: Jak konkrétně?
Teprve se musím seznámit s problémem, pak musíme naformulovat řešení, a pak to řešit.

Lidovky.cz: V letošních volbách uspěli podnikatelé - například Jiří Hlavatý (ANO) z Juty nebo Ivo Valenta (Ss) a ostatně i vy jste podnikatel. O čem podle vás zájem o podnikatele v politice svědčí?
Nevím, jestli to o něčem svědčí. Tím jsem se nezabýval.

GLOSY K SENÁTNÍM VOLBÁM NA LIDOVKY.CZ:

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...