15. února 2018 15:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátor Čuba po rok a půl dlouhé absenci rezignoval. Valenta přečetl jeho dopis

Někdejší šéf Agrokombinátu Slušovice František Čuba a majitel hazardního holdingu Synot Ivo Valenta v době zvolení do senátu (2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší šéf Agrokombinátu Slušovice František Čuba a majitel hazardního holdingu Synot Ivo Valenta v době zvolení do senátu (2014). | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

PRAHA Senátor František Čuba (SPO) po rok a půl trvající absenci rezignuje ke konci února na senátorský mandát. Oznámil to dopisem, který ve čtvrtek při schůzi horní komory přečetl senátor Ivo Valenta (za Soukromníky). Čuba uvedl, že se rozhodl věnovat rodině, dál chce pracovat i jako poradce prezidenta Miloše Zemana.

Čuba se jednání v Senátu zúčastnil naposledy v srpnu 2016. Od té doby absentoval ze zdravotních důvodů. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) počátkem roku doporučil Čubovi v dopise zvážit rezignaci na mandát. Senátor podle tiskové tajemnice horní komory Evy Davidové stručně odpověděl až po více než měsíci, že to uváží.

Čuba je členem pětičlenného Klubu nezávislých senátorů. Po jeho rezignaci tato frakce zanikne. Zeman bude muset na Zlínsku vyhlásit doplňovací senátní volby.

Profil františka čuby

 • Čuba byl do horní parlamentní komory zvolen v říjnu 2014, kandidoval za volební obvod Zlín; za Stranu práv občanů (SPO). Kvůli zdravotním problémům ale Čuba v Senátu dlouhodobě absentuje. Terčem kritiky se stal zejména fakt, že dlouho pobíral plat včetně náhrad, částka byla ve výši zhruba 122.000 korun měsíčně.
 • Loni v červnu se Čuba problém rozhodl řešit tím, že se chtěl vzdát platu a náhrad, plánoval úřadovat jen ze svého zlínského obvodu. Zákon však takové řešení neumožňuje. Čuba se proto rozhodl plat a náhrady posílat do Studijního fondu Nadace Synot, který založil a financuje další senátor a majitel Synotu Ivo Valenta (za Stranu soukromníků).
 • Někteří politici Čubu, který se v Senátu neobjevuje od konce srpna 2016, kritizovali, že odmítá odstoupit. Vyzývali jej k rezignaci. Jen jednou přitom dosud senátor sám rezignoval, a to v lednu 2007 Petr Skála ze zdravotních důvodu (Chomutovsko zastupoval jen tři měsíce).
 • Letos v lednu se Čuba dožil 82 let a je vůbec nejstarším českým senátorem v historii. Na druhém místě zůstává Jaroslav Musial z ČSSD, jemuž v roce 1996, kdy byl zvolen senátorem, bylo 75 a půl roku a mandát vykonával jedno období do voleb na podzim 2000.
 • Od listopadu 2012 do června 2016 byl Čuba zastupitelem a radním pro zemědělství Zlínského kraje. Na oba posty rezignoval proto, že se chtěl více zaměřit na práci v Senátu. V roce 2013 se také stal poradcem prezidenta Miloše Zemana pro oblast zemědělství a hospodářství.
 • Čuba se za minulého režimu proslavil jako autor „slušovického zázraku“, když z průměrného družstva Slušovice na Zlínsku vybudoval agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V 80. letech byly Slušovice výkladní skříní socialistického zemědělství, ale přitom fungovaly spíše na tržních principech. Podnik zaměstnával na 7000 lidí.
 • Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 je členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.
 • Čuba se narodil 23. ledna 1936 v obci Březová na Zlínsku. Vystudoval ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze. Od roku 1955 pracoval pět let na zemědělském odboru Obvodního národního výboru ve Zlíně.
 • V roce 1963 se stal předsedou JZD (později Družstevní agrokombinát) Slušovice, bylo mu tehdy pouhých 27 let. Agrokombinát se pod jeho vedením stále více zaměřoval na přidruženou výrobu, důležitou součástí podniku byla i skupina zaměřená na obchod se zahraničím - s Východem i Západem. Z čela podniku Čuba odešel v srpnu 1990. Později figuroval v řadě firem, některé sám zakládal.
 • V roce 2013 jej prezident Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.
 • Čuba je ženatý, má syna a dceru (druhá dcera zemřela).

Před Čubou rezignoval pouze jeden senátor, a to v lednu 2007 ze zdravotních důvodu Petr Skála. Chomutovsko zastupoval jen tři měsíce. 

ČTK
T. Vidím Prostě vyčůránek, vychytralý komouš. 23:26 15.2.2018
J. Z mnoha Buzimír z naší dobré strany, Zemanovci. 21:45 15.2.2018
J. Čížek :-))))) 21:36 15.2.2018
T. Vidím Trefa 23:30 15.2.2018

Najdete na Lidovky.cz