Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cuche se stal nejstarším mistrem světa

Česko

VAL D'ISERE Švýcar Didier Cuche vstoupil do dějin sjezdového lyžování. Ve věku 34 let se totiž stal nejstarším mistrem světa ve sjezdovém lyžování.

Ve středečním superobřím slalomu na šampionátu ve francouzském Val d'Isere porazil téměř o sekundu Itala Petera Filla a svůj první světový titul získal přesně ve věku 34 let a 172 dnů.

S obtížnou tratí, která byla techničtější a klikatější než při superobřím slalomu bývá zvykem, si neporadilo dvacet jezdců. Mezi nimi byl i český lyžař Martin Vráblík.

Cuche předvedl bezkonkurenční jízdu a agresivním stylem nedal soupeřům šanci. Od prvního mezičasu vedl a jako jediný pokořil hranici minuty a dvaceti sekund. Zkušený Švýcar přitom nepatřil k hlavním favoritům na zlato, protože v této sezoně Světového poháru ještě nevyhrál a na stupně vítězů pronikl jen dvakrát - v říjnovém slalomu v Söldenu byl druhý a třetí místo vybojoval v super-G v Lake Louise.

Díky triumfu překonal věkový rekord Rakušana Stephana Eberhartera. Ten byl v době svého vítězství v super-G na šampionátu ve Svatém Mořici v roce 2003 o půl roku mladší.

„Byl jsem šťastný, už když jsem byl třetí před dvěma lety v Aare. Tohle je ale jako sen,“ uvedl Cuche, který takový úspěch nečekal. „Když jsem ráno viděl, jak je sjezdovka zledovatělá, říkal jsem si, že to nebude závod pro mě. Nakonec jsem si to opravdu užil, zvláště když jsem přežil poslední čtyři strašidelné zatáčky,“ dodal specialista na rychlostní disciplíny.

V úvodu své jízdy Cucheovi konkuroval jen nakonec třetí Svindal, který na prvních mezičasech ztrácel několik setin, ovšem poté se dopustil chyby a dojel se ztrátou 1,02 sekundy. čtk Muži - superobří slalom: 1. Cuche (Švýc.) 1:19,41 min., 2. Fill (It.) -0,99, 3. Svindal (Nor.) -1,02, 4. Innerhofer (It.) -1,07, 5. Raich (Rak.) -1,15, 6. Kucera (Kan.) -1,66,... 26. KRÝZL -4,25, 27. ZÁHROBSKÝ -4,35, VRÁBLÍK nedojel.