Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek chce být starostou Vsetína. Dostal nejvíc preferenčních hlasů

Jiří Čunek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

VSETÍN Ve Vsetíně se rozhořel boj o post starosty. Šéfem radnice se chce stát jednička vítězné ODS Iveta Táborská i bývalý starosta a nynější senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Ten ze šestého místa lidovecké kandidátky suverénně získal největší počet preferenčních hlasů - 4422.

"Lidé jasně řekli, kde bych měl stát. Jsem přesvědčen, že post místostarosty by mi ostatní strany poskytnout nechtěly," myslí si Čunek. Táborská se ale vedoucího místa nechce vzdát. ODS chce podle ní vyjednat co nejpevnější koalici. "Tedy koalici, která bude mít více než 11 mandátů a ODS bude mít samozřejmě pozici starosty," zdůraznila.

Občanští demokraté zvítězili ve Vsetíně o 54 hlasů před lidovci. Bývalý starosta města a současný senátor Čunek porazil preferenčními hlasy Ivetu Táborskou o 1447 hlasů a jedničku kandidátky KDU-ČSL Květoslavu Othovou o 1748 hlasů.

Čtěte také


V jednadvacetičlenném zastupitelstvu ODS obsadí pět mandátů, což je stejně jako KDU-ČSL. ČSSD získala čtyři křesla, po dvou mají KSČM a TOP 09. Po jednom mandátu získaly Volba pro město, SNK ED a Zdravé město Vsetín.


Ve vyjednávacím týmu KDU-ČSL Čunek není
Vítězná ODS se podle Táborské zatím nesešla ani se všemi vyjednávacími týmy jednotlivých stran. "Koalici chceme postavit do konce měsíce, takže máme na to poměrně dost času. KDU-ČSL má svůj vyjednávací tým, v němž pan Čunek není. Zatím jsme ani o osobě pana Čunka nejednali," poznamenala Táborská.

Čtěte také

Jednička kandidátky lidovců a dosavadní starostka Květoslava Othová řekla, že běžnou praxí je, když ve vyjednávacím týmu je předseda místního výboru strany a místopředseda, což Čunek není.

Podle Čunka by nejpřirozenější koalicí byla ta, kterou by složila ODS a KDU-ČSL. "A pak ty ostatní strany, možná TOP 09," doplnil.

Čtěte také

ODS naopak více konkrétní být nechtěla. Podle Táborské je nejdůležitější postavit takové vedení radnice, které v jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít více než 11 mandátů.

Rozložení politických sil se ve Vsetíně v porovnání s předchozím volebním obdobím nijak razantně nezmění. V roce 2006 ve městě zvítězila KDU-ČSL, která v zastupitelstvu získala šest mandátů, ODS pět, ČSSD tři. Po dvou křeslech měli KSČM a SNK ED a po jednom Strana zelených, Nezávislí pro rozvoj města a Volba pro město. Ustavující zastupitelstvo by se mělo uskutečnit 9. listopadu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!