Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

220 tisíc pro primáře? Platy se budou snižovat, chystá průvan ve špitálech Čunek

Lidovec Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovec Jiří Čunek. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

ZLÍN/PRAHA Na revoluci v platech by se měli připravit zaměstnanci čtveřice nemocnic v majetku Zlínského kraje. Průvan v příjmech primářů, doktorů a zdravotnického personálu ohlásil hejtman Jiří Čunek, jemuž se nepozdávají dramatické rozdíly v platech vedoucích lékařů. Někde se částky liší až o 175 tisíc korun za měsíc. Na změnách by mohli vydělat právě zdravotníci, zavést do příjmů pořádek hodlá Čunek ještě letos.

„Pracujeme na tom, aby personální politika včetně platových předpisů byla ve všech špitálech stejná,“ sdělil LN hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Rozbití současného systému odměňování je další novinkou, jíž chce Čunek do tamějšího zdravotnictví po svém nástupu uvést. Na posledním zasedání krajského zastupitelstva například oficiálně představil nové vedení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Impulsem pro stanovení nových platových pravidel byl pro Čunka dotaz kolegů ze zastupitelstva na hospodaření čtveřice nemocnic v majetku kraje. Když si Čunek nechal údaje ze špitálů vytáhnout, rozdíly ho uhodily do očí. Nejlépe placený primář vsetínské nemocnice si za rok 2016 přišel na 219 tisíc měsíčně, zatímco nejhůře hodnocený bral za měsíc jen necelých 48 tisíc. Podobné propasti v platech zely i mezi primáři v nemocnici ve Zlíně, kde jeden primář dostával 220 tisíc, zatímco jiný si přišel na 47 tisíc.

„Od roku 2017 jsou tyto příjmy zhruba o deset procent vyšší,“ poznamenal Čunek. Nyní ale přijde platový řez. Jak moc ostrý bude, zatím nechtěl hejtman přiblížit. Jisté ale je, že by se nejlépe hodnocení primáři měli připravit na skromnější cifry uvedené na výplatní pásce. „Myslím si, že některé příjmy půjdou dolů,“ poznamenal hejtman. Čunkova logika bude platit i obráceně, někteří vedoucí lékaři si naopak přilepší.

Smyslem chystané platové operace bude jednak vpravit do odměňování řád (hejtman chce zavést platové pásmo), jednak nechat více prostředků v peněženkách středního zdravotnického personálu. „Cílem je zvýšit platy pomocnému a střednímu personálu,“ podotkl hejtman. Nové příjmové podmínky hodlá se svými lidmi promyslet v příštích týdnech, platit mají začít od počátku roku 2018.

Průměrný plat primáře ve zlínské nemocnici je 137 tisíc

Odboráři na avizované změny zatím reagovali zdrženlivě. Počkají si až na konkrétní cifry. „Situaci komentovat nebudeme, nic konkrétního o ní nevíme. Až budeme vyzváni a konkretizováno bude, jaké kroky budou podnikány v úpravě platů, tak se k tomu vyjádříme,“ sdělila Českému rozhlasu šéfová odborů zlínské nemocnice Marcela Henčlová. Sám Čunek nepředpokládá, že jednání s odboráři budou zúčastněné strany bolet. „Jsem přesvědčený, že odbory zastupují všechny pracovníky. Proto si myslím, že bychom se mohli dohodnout,“ uvedl.

Je tak otázkou, jak se promění průměrný příjem primářů ve zlínské nemocnici. „Jejich průměrný plat je 137 tisíc korun měsíčně,“ řekla LN mluvčí špitálu Dana Lipovská. Tato čísla jsou přitom srovnatelná s platy v jiných regionálních nemocnicích, někde dokonce vedoucí lékaři na tolik ani nedosáhnou. „Průměrná mzda primáře dosahuje za první čtyři měsíce letošního roku částky 115 625 korun,“ uvedl pro LN Ivo Chrástecký, mluvčí firmy Krajská zdravotní, která spravuje pět největších špitálů v Ústeckém kraji.

Alena Hanáková a Jiří Čunek během jednání o státních restitucích
Jiří Čunek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek v této souvislosti upozorňuje, že zavedení spravedlivého platového systému pro lékaře nejen ve Zlínském kraji nemusí představovat hlavolam. Vzor prý je na stole. „Lékařská komora podporuje návrh na sjednocení odměňování zaměstnanců tak, aby ve všech nemocnicích platily státní platové tabulky,“ řekl LN Kubek.

Tabulky podle něj jednak efektivně umožňují přiznat lékařům odpovídající osobní ohodnocení, současně dostatečně reflektuje odsloužená léta. A přibližný odpovídající plat primáře? „Příjem okolo sto tisíc považuji za zcela přiměřený odpovědnosti, kterou takový vedoucí lékař nese a kvalifikačním předpokladům, které musí splňovat,“ míní Kubek.

Platy podle zákona 106/99

Zlínský kraj vlastní čtyři nemocnice, špitály má ve Zlíně, Vsetíně, Uherském Hradišti a Kroměříži. Hejtmanství v čele s Jiřím Čunkem letos nově obsadilo představenstva všech nemocnic tak, že v každém se objevují stejná dvě jména. Předsedou každého z nich je Radomír Maráček, který současně šéfuje nemocnici ve Zlíně.
Obrovské platové rozdíly mezi primáři jednotlivých nemocnic odhalil Čunek v pondělí na zasedání krajského zastupitelstva, o tato data požádali zastupitelé podle zákona 106/99 o svobodném přístupu k informacím. Hejtman tak nemohl neodpovědět, nicméně uvedl jen cifry bez konkrétních jmen. Nejvyšší a nejnižší primářské platy jsou následující: Zlín (220 613 x 46 798), Vsetín (219 426 x 47 774), Uherské Hradiště (160 225 x 73 646) a Kroměříž (145 718 x 50 770).

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...