Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek koupil těsně po volební prohře pozemky na nemocnici za 42 milionů. Vítězné ANO přitom projekt kritizovalo

Za novou nemocnici lobboval senátor Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Za novou nemocnici lobboval senátor Jiří Čunek. | foto: MAFRA

Zlín Zlínský kraj pod vedením Jiřího Čunka (KDU-ČSL) koupil od církve pozemky za 42 milionů korun ve Zlíně-Malenovicích pro stavbu plánované krajské nemocnice. Učinil tak těsně po krajských volbách, v nichž lidovce těsně porazilo hnutí ANO, které s dalšími politickými subjekty projekt nové nemocnice kritizovalo.

Budoucí lídři regionu, kteří s výstavbou nemocnice nesouhlasí, označují Čunkův krok za nemorální a skandální, uvedly Hospodářské noviny (HN). V tiskové zprávě to ve čtvrtek kritizovali Piráti, kteří by měli s ANO, ODS a ČSSD vytvořit koalici.

„Očekával bych, že hejtmanství v této věci nebude dále aktivní. Už v kampani jsme ho vyzvali, aby nepodepisoval smlouvu na novou projektovou dokumentaci. Pro kraj je ekonomicky daleko bezpečnější zrekonstruovat nemocnici stávající než stavět novou. Informace o výhodnosti nové nemocnice prezentované krajem byly nepravdivé,“ uvedl lídr ANO Radim Holiš, který by měl být hejtmanem.

Piráti, upozornili na to, že o budoucnosti nové nemocnice měla rozhodnout až nově sestavená koalice. „V první moment jsem byla naprosto šokovaná zjištěním, že pan hejtman nepočkal, aby o budoucnosti nemocnice rozhodla až nová koalice na základě odborných dat. Teď budeme muset nejprve řešit problémy, které zde pan Čunek zanechal a až poté se budeme moct soustředit na další záležitosti. Vzhledem k tomu, že úkolem nového vedení kraje bude v první řádě řešit situaci koronanirové epidemie, považuji to za políček vznikající koalici,“ sdělila ve čtvrtek v tiskové zprávě Hana Ančincová, která vedla kandidátku Pirátů a měla by být náměstkyní hejtmana.

Kraj již dříve v místě pro novou nemocnici koupil řadu pozemků od soukromých vlastníků. Čunek ve čtvrtek řekl, že zbývá už jen jeden malý pozemek od soukromého majitele a pozemek v majetku města Zlína, které s krajem již dříve jednalo. Koupi pozemků schválilo krajské zastupitelstvo v listopadu 2018. „Každý, kdo chce scelit území, tak to dělá. Pozemky mají nyní podstatně vyšší hodnotu, koupit malé pozemky a scelit je v jeden je vždy přidaná hodnota,“ řekl Čunek, podle kterého na stavbu nemocnice stejně dojde.

Podle právníka neziskové protikorupční organizace Transparency International Pavla Jiříčka ale Čunek smlouvu podepisovat nemusel, mohlo se počkat, až se vyjasní, zda nové vedení kraje bude chtít s projektem nové nemocnice pokračovat. Podepsané smlouvy nyní mohou situaci komplikovat, pokud kraj nebude stavět.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!