17. června 2008 12:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek měl prodávat byty pod cenou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 152Diskuse
Jiří Čunek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Čunek | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Útvar odhalování korupce a finanční kriminality obdržel v pondělí trestní oznámení na vicepremiéra a předsedu lidovců Jiřího Čunka pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Čunek označil oznámení za úsměvnou záležitost vzhledem ke "zpozdilosti podavatele".

Čunek již dříve čelil obvinění z korupce, když jako někdejší starosta Vsetína za prodej podílu společnosti Vsetínské byty s.r.o. realitní společnosti H&B Real údajně převzal zhruba půlmilionový úplatek.

Uvozovky dolníPo celou dobu řízení (o údajném úplatku) se nikdo nezabýval tím, jestli byl vůbec prodej podílu v souladu se zákonem a jestli byl pro město výhodnýUvozovky horní


Loni v listopadu bylo ale stíhání proti němu definitivně zastaveno a se závěry žalobce Arifa Salichova se ztotožnilo i Nejvyšší státní zastupitelství, které rozhodnutí o zastavení stíhání ponechalo v platnosti.

Nové trestní oznámení podal technický správce Centrálního registru dlužníků ČR Jiří Jehlička a citoval v něm právě z usnesení jihlavského státního zastupitelství o zastavení Čunkova stíhání.

Podle Jehličky z usnesení vyplývá, že Čunek jako vsetínský starosta prodal realitní společnosti jedenapadesátiprocentní podíl Vsetínských bytů s.r.o. výrazně pod tržní cenou, která byla podle usnesení nejméně 6,773.784 korun. Prodej ale nakonec vynesl městu Vsetín 3,618.000 korun.

"Po celou dobu řízení (o údajném úplatku) se nikdo nezabýval tím, jestli byl vůbec prodej podílu v souladu se zákonem a jestli byl pro město výhodný," vysvětlil Jehlička.

Protikorupční policie teď podle Skřepka zjišťuje, zda takové podezření již policie neprošetřovala v souvislosti s obviněním z přijímání úplatků. Pokud ne, předá protikorupční útvar případ vsetínské policii. Pokud se ale podobné šetření již vedlo, nebude se policie dále Jehličkovým trestním oznámením zabývat.

Čunek řekl, že na druhou stranu je trestní oznámení vážné, protože se díky němu ukázaly chyby staršího znaleckém posudku pro policii. Společnost Nova s.r.o. podle Čunka napoprvé ocenila majetek města, o který ve sporu jde, na šest milionů, na podruhé na 14 milionů korun.

"Revizní posudek nakonec zjistil, že tato společnost dělá takovouto práci poprvé a znalec se dopustil mnoha fatálních odborných chyb," řekl Čunek. Bylo by podle něj namístě uvažovat o tom, zda by měla mít společnost "i nadále razítko".

Lidovky.cz, ČTK
  • 152Diskuse