Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Čunek musí zaplatit bývalé sekretářce 80 tisíc

Česko

  15:00aktualizováno  16:39
PRAHA - Senátor a expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek má zaplatit své bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80.000 Kč, rozhodl ostravský krajský soud. Urbanová po něm požadovala deset milionů korun za poškození pověsti. Tvrdila, že ji poškodily výroky, které Čunek na její adresu pronášel v médiích. Čunek se za některé výroky vůči Urbanové musí omluvit a má zaplatit náklady soudního řízení. Proti rozsudku se chce odvolat.

Soud dal Urbanové za pravdu pouze částečně. Některé Čunkovy výroky označil jako přiměřené hodnocení. Jako urážlivé uznal zejména jeho výroky o vzhledu Urbanové a o tom, že je lhářka. "Žalovaný si měl uvědomit, že byl místopředsedou vlády, senátorem, proto si měl být vědom dopadu," uvedla soudkyně. Podle ní Čunek využil svého politického postavení a vykreslil Urbancovou před veřejností jako lhářku.

ČTĚTE VÍCE O STÍHÁNÍ URBANOVÉ

Nejhorším byl podle soudu jeho výrok pronesený v Poslanecké sněmovně, kde Urbanovou přirovnal k lehké děvě. Čunkovi proto soud nařídil, aby se bývalé sekretářce za tyto výroky omluvil. Urbanová poukazovala na to, že se vinou politika stala veřejně známou osobou. Čunek měl opačný názor a žalobu považoval za bezdůvodnou.

Čunek: Neudělal jsem nic, za co bych měl platit
"V každém případě se proti rozsudku odvolám, protože celý ten proces (trestní stíhání kvůli přijetí úplatku) byl, již dneska naprosto prokazatelně vykonstruovaný nejenom přerovskou policií a státním zastupitelstvím," řekl Čunek s poukazem na kauzu údajného přijetí úplatku, v níž hlavní svědkyní byla Urbanová. "Myslím, že jsem se vůči ní nedopustil ničeho takového, za co bych měl platit," dodal.

Čest sekretářky vs čest poslance

Český soud vyměřil bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80.000 korun za poškození pověsti, na Slovensku však soudy vyměřují tamním poslancům více, než přisoudí občanům za poškození zdraví. Například expremiér Fico za očerňující články vysoudil 2,4 milionu korun.

ČTĚTE VÍCE

Urbanová chtěla žalobou dosáhnout toho, aby se znovu stala soukromou osobou. "Celou dobu věřím v demokracii, spravedlnost a respekt člověka vůči člověku, ale i člověka vůči tradici a kultuře," uvedla pouze po vynesení rozsudku Urbanová.

Senátor uvedl, že naopak Urbanová mu zničila pověst. Připomněl, že jeho někdejší sekretářka byla obviněna z křivé výpovědi. Také její trestní stíhání, podobně jako stíhání Čunka, ale bylo zastaveno. Čunek nicméně připomněl, že Urbanová uvedla podle státní zástupkyně nepravdivé informace, byť neúmyslně, a že se stížností na tento verdikt neuspěla u Ústavního soudu.

Čunek se pozastavil nad tím, že ostravský krajský soud Urbanové jako údajně sociálně potřebné odpustil poplatek 400.000 korun za podání žaloby o desetimilionové odškodné. "Už to je samo o sobě nehoráznost," uvedl s tím, že Urbanová nedávno prodala byt za přibližně 600.000 korun.

Odchod z vlády
Policie začala Čunka na konci roku 2006 podezírat z toho, že jako starosta Vsetína vzal v únoru 2002 úplatek v souvislosti s privatizací městských bytů. Hlavní svědkyní byla Čunkova někdejší sekretářka Urbanová.

Senátor a expředseda KDU-ČSL Jiří Čunek musí zaplatit své bývalé sekretářce Marcele Urbanové 80.000 Kč za zničení pověsti.

Kauza hýbala českou politikou více než rok. Policie tehdejšího lidoveckého předsedu a vicepremiéra Čunka obvinila v únoru 2007 z přijetí půlmilionového úplatku od realitní společnosti H&B Real. Čunek kvůli obvinění na čas odešel z vlády, po opakovaném zastavení stíhání se vrátil.

Později z ní znovu odešel, nikoli však ve spojitosti s údajnou korupční kauzou. Důsledkem Čunkova případu byla řada dalších trestních stíhání a žalob.

Autoři: ,