15. dubna 2009 11:40, aktualizováno  11:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek: Od 9. května
jsme v opozici

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA KDU-ČSL je prý do předčasných voleb třeba chápat jako stranu opoziční. Uvedl to její předseda Jiří Čunek. Šéf lidovců zároveň potvrdil, že nebude v předčasných volbách kandidovat za KDU-ČSL do Poslanecké sněmovny, i když chce v čele strany být i nadále.

"Jsme stranou, která dokončuje koaliční projekt, ale ten jen dojíždí do 9. května. Poté se staneme čistě opoziční stranou," uvedl v rozhovoru Čunek pro Rádio Česko.

O případné podpoře nové vlády premiéra Jana Fischera se lidovci podle Čunka rozhodnou až na základě programového prohlášení kabinetu.

Překlenovací vláda je prý vládou, kterou si vytvořily dvě nejsilnější strany. "Jediný důvod, proč o podpoře uvažovat, je vážná hospodářská krize," řekl Čunek. "Mirek Topolánek se z nějakého důvodu prezidenta (Václava) Klause bojí. Nechtěl mu dát možnost, aby on rozhodl. Já bych se ho nebál a mělo to zůstat tak, aby si ČSSD, která shodila vládu, vládu sama se stojedničkou postavila," prohlásil Čunek.

Kalousek prý po sjezdu ztratí vliv
KDU-ČSL bude mít k podpoře vlády podle Čunka závazné hlasování. Kvůli případnému odlišnému hlasování však nikoho ze strany Čunek prý vylučovat nehodlá.

Lidovecký předseda v rozhovoru uvedl, že se strana kvůli politice Miroslava Kalouska ocitla příliš vpravo. "Myslím, že někteří stranu určitě opustí. Jestli je pro někoho přání ODS víc, než přání KDU-ČSL, ať přejde do jiné strany. Vedle Miroslava Kalouska tak vidím celkem tak čtyři lidi. Myslím, že po sjezdu by měli mít podstatně menší vliv," uvedl Čunek.

Právě s Kalouskem se lidovecký předseda názorově rozchází. Kalousek spolu s ministryní obrany Vlastou Parkanovou (KDU-ČSL) podepsal minulý týden navzdory usnesení širšího vedení své strany dohodu o překlenovací vládě premiéra Jana Fischera. Ministr již dříve uvedl, že nechce kandidovat za KDU-ČSL a přemýšlí o tom, že ukončí politickou kariéru.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?