17. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Čunek: Sňatek se Starosty může ztroskotat, záleží na dělbě míst na kandidátkách

Lidovec Jiří Čunek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidovec Jiří Čunek. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Před týdnem Starostové kývli na nabídku lidovců, že se společně nebojí vyšších ambic a stvoří pro podzimní sněmovní klání volební koalici. Výhodou je, že obě značky zůstanou výrazné a relativně svébytné, nevýhodou, že pro vstup do dolní komory se musí překročit nikoli pěti-, ale desetiprocentní hranice.

Mohlo by se zdát, že tím je partnerství, přezdívané jako Třetí síla, zpečetěno a zbývá doladit podružné detaily. Ale už lidové přísloví ví, že právě v nich se ukrývá ďábel.

Zvláště na Moravě se křesťanští demokraté dívají na holport se STAN významně zamračeným pohledem. V Jihomoravském a Zlínském kraji jsou lidovci silní, což znamená dvě věci.

Za prvé zvládnou dostatek voličů nasbírat sami, proto mají spojení se Starosty za poněkud nadbytečné, a za druhé jsou zvyklí, že se jich do sněmovny dostává poměrně dost. Když se o kandidátky podělí s výraznými osobnostmi ze STAN, množina postupových pozic pro lidovce se zmenší.

„Když se celá věc špatně vykomunikuje směrem ke členské základně, pak by samozřejmě mohl získat navrch názor lidovců, že jsme tradiční strana, která by měla jít do voleb sama,“ říká v rozhovoru pro LN hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU).

Sám představuje typického reprezentanta silného moravského regionu a také rovnou dodává, že spravedlivou dělbu míst na kandidátkách vidí v poměru 60 ku 40 ve prospěch lidovců.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz