Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Curych - příběhy staré i nové

Česko

Charisma helvétské metropole živí vkusné obnovování její kulturní tradice: právě teď si tu můžete vystát frontu na Picassovu retrospektivu nebo se vydat do nedávno otevřené nákupní zóny pod oblouky železničního viaduktu ve čtvrti Zürich West.

Švýcarsko

Vzdálenost z Prahy: přibližně 695km

Večeře s Chagallem

Jste-li naladěni na umění, vydejte se do restaurace Kronenhalle, která patří díky své umělecké sbírce mezi zdejší kulturní instituce. Curyšský kulinární vynález Zürcher Geschnetzeltes, tedy nudličky z telecího ve smetanové omáčce podávané s bramborovými rösti, si v místní braserii vychutnáte dvojnásob přímo pod originály od Braqua,Chagalla, Picassa či Miróa. Navzdory retro noblese a číšníkůmze starých

dobrých časů se tu jídlo servíruje jako u maminky v kuchyni - na talíř dostanete ze stříbrného servírovacího vozíku tolikrát, kolikrát si jen vaše touha vstřebávat umění vyžádá. Ale pozor, povinně tu musíte ochutnat nejlepšíMousse au Chocolat ve městě (www.kronenhalle.com).

Za Joycem do Odeonu

V nefalšované secesní atmosféře kavárny Odeon není zase tak těžké představit si Einsteina a Lenina zabořené do novin a pohodlných fotelů. Slavná kavárna postavená v typickém vídeňském stylu s obložením z růžového mramoru a mosaznými dekoracemi se stala intelektuálním centrem hned po svém vzniku v roce 1911 a vydrželo jí to až do sedmdesátých let se štamgasty jako James Joyce,ErichMariaRemarque či Friedrich Dürrenmatt. I když sláva Odeonu již pominula a část unikátního prostoru dnes patří sousední lékárně a butiku,místní umělecká, intelektuální a také gay společnost tohle místo miluje. Denní menu tu pořídíte za 20 CHF, otevírací doba je na Švýcarsko nevídaná: ve všední dny do 2.00, v pátek a sobotu dokonce do 4.00 (www.odeon.ch).

Na nákupy pod most

Továrny a opuštěné budovy v oblasti Zürich West mají svá industriální léta dávno za sebou. Nyní začínají dýchat docela jinýmživotem - gastronomickým, společenským a shoppingovým. Nová West Side Story dala vzniknout jedinečnému projektu, který mrtvou oblast pod železničními viadukty proměnil v živou nákupní zónu s 52 butiky, restauracemi a tržnicí. Ta jako jediná v Curychu nabízí čerstvé regionální speciality AOC kvality. V minimalistických kubusech, které navrhlo architektonické studio EM2N s využitím

levných industriálních materiálů, jako je beton, dřevo a technická textilie, je k mání ledacos, od návrhářské či trendy outdoorovémódy přes knížky až třeba po švýcarský designový nábytek (www.im-viadukt.ch).

Picasso 1932

Mnoho hodin před otevírací dobou už stojí před muzeem dlouhá fronta.

Milovníci umění z celého světa se sjíždějí do curyšského Kunstahusu, kde právě otevřeli repliku Picassovy výstavy z roku 1932, kterou jako první ve své kariéře sám připravil. A právě v tom je pozoruhodná: Picassův osobní výběr z vlastní tvorby představuje autorský pohled na sebe sama. Pláten z modrého a růžového období, které sámkritizoval, je jen pár, mnohem více vybral děl ve stylu analytického i syntetického kubismu a zejména prací z posledního období – neoklacistní i málo známé surrealistické kreace. Mnohé z nich byly tehdy na prodej, ale udal se jediný obraz, který za poloviční cenu 75 tisíc CHF zakoupil právě Kunsthaus. Přípravy výstavy trvaly pět let, a přestože se z veřejných i soukromých sbírek z původních 225 obrazů podařilo najít a zapůjčit jen 74, kvůli Picassovu autorskému výběru rozhodně stojí za to, abyste si stoupli si na konec fronty a trpělivě vyčkali (výstava končí 30. ledna 2011, www. kunsthaus.ch, zvýhodněné ubytovací balíčky www.zuerich.com/picasso).

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!