Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

ČVUT do konce týdne dodá státu 600 nových respirátorů nejvyšší třídy. Vyrobí je na 3D tiskárně

Manažerka komunikace Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze Alena Nováková s respirátorem nejvyšší třídy vyrobeným pomocí 3D technologie. foto: ČTK

Aktualizováno
Praha - České vysoké učení technické (ČVUT) do konce týdne vyrobí 600 respirátorů nejvyšší třídy pro fakultní nemocnice. ČVUT je připravuje pomocí 3D tisku, příští týden už by měly vzniknout stovky kusů denně. Zástupci ministerstva zdravotnictví (MZ) a ČVUT to řekli při pondělním podpisu memoranda v Praze.
  19:27aktualizováno  21:23

Respirátory třídy FFP3 mají podle doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) používat lékaři při péči o nakažené novým typem koronaviru, ale třeba i zubní lékaři. Těm ale chybí. Nedostatek zdravotních ochranných prostředků je v celé ČR.

Manažerka komunikace Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT...
Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) vyvíjí nový...

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že od příštího týdne by Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT mohl připravit každý den 500 respirátorů. Ty bude po dezinfikování a výměně filtrační složky možné znovu použít. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček dodal, že nový typ respirátorů je „ještě vyšší třídy“ než FFP3. Na jeho vývoji spolupracovali i odborníci ze Západočeské univerzity v Plzni, kteří přispěli svými znalostmi při výrobě polymerních částí.

ČVUT chce v budoucnu denně připravit až 10 000 těchto ochranných prostředků. Současný postup to však neumožňuje. Výzkumníci respirátory zatím připravují pomocí 3D technologie Multijet, která není moc běžná. V Česku existuje jen několik vhodných tiskáren a ačkoliv se po nedávné výzvě ČVUT ozvala řada organizací a firem i ze zahraničí, masovou výrobu zatím nepokryjí, neboť jedna tiskárna zvládne 70 - 100 respirátorů denně. 

Stát uhradí výrobní materiál

Hromadnou produkci podle Alexandra Lazarova z Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT umožní až nová metoda vstřikování materiálu do formy, která je dosud ve vývoji. Lazarov ČTK řekl, že by „fázi příprav“ rádi ukončili během následujících dnů. „Co se týká tvaru respirátoru, tam budou nutné jisté ústupky dané právě přechodem na jinou technologii výroby. Nemůžeme si dovolit takovou tvarovou složitost jako u 3D tisku,“ uvedl. Doplnil, že ČVUT stále dostává nové nabídky pomoci. Zapojené organizace a firmy pracují na bázi dobrovolnosti, stát podle ministra Vojtěcha uhradí jen výrobní materiál pro 3D tisk.

Rektor Petráček také upozornil, že ČVUT začne tento týden vyrábět ochranné masky, které už vyzkoušeli zdravotníci z pražské Nemocnice Na Homolce. Výzkumníci pracují také na vývoji plicních ventilátorů pro případ, že by v budoucnu nestačily kapacity těch současných.

Lékaři si od začátku epidemie stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. I velké nemocnice mají zásoby respirátorů, roušek, ale i rukavic nebo dezinfekce, jen na několik dní. Ještě větší problémy jsou v menších zařízeních v krajích nebo v ordinacích lékařů. Odkázaní jsou kvůli nedostatku ochranných pomůcek na trhu po celém světě jen na dodávky od státu. Zatím jsou většinou z Číny, vozí je speciálně vypravená letadla. Ministerstvo vnitra uvedlo, že v příštích týdnech by měly na nákup jít tři miliardy korun.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Prodej rodinného domu 175m2 - Lanškroun-Vnitřní Město
Prodej rodinného domu 175m2 - Lanškroun-Vnitřní Město

Kozinova, Lanškroun - Lanškroun-Vnitřní Město, okres Ústí nad Orlicí
4 212 500 Kč

Mohlo by vás zajímat