21. června 2014 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tuneláž vysokoškolských kolejí: policie si přehazuje spis a ztratila dokumenty

Strahovské koleje - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strahovské koleje - ilustrační foto | foto: Hynek Glos

PRAHA Předražené nákupy, pletichy při výběrových řízeních i nevypověditelná smlouva na pronájem ložního prádla. Takové jsou závěry auditu, který ukazuje, že koleje a menzy Českého vysokého učení technického se v letech 2007 až 2011 nestaraly jen o servis studentům. Podle zjištění LN případ prošetřuje policie. Univerzita podala na neznámého pachatele trestní oznámení a zvažuje žaloby o náhradu škody.

Jde o desítky milionů korun, jež ze Správy účelových zařízení ČVUT odtekly za šestiletého ředitelování Zdeňka Zmrzlíka. Bývalý voják z povolání je spojován i s kauzou nedostavěného hospicu pro umírající děti ve Vraňanech, kde se utopilo třicet milionů.
V roce 2012 mu dalo ČVUT výpověď, ale Zmrzlík se soudil o její neplatnost.

„Žalobu v první instanci prohrál. Nevím, jak to pokračuje,“ řekl LN někdejší rektor Václav Havlíček, za jehož mandátu se ve správě kolejí porušoval zákon v desítkách případů, jak ukázal audit Ernst&Young.

„Byl jsem vždy pro to, aby se vůči bývalému řediteli Zmrzlíkovi postupovalo razantně. Dali jsme mu výpověď a podali také tři trestní oznámení. Táhnou se a vlečou, dokonce jedno se přesunulo z Prahy do Středočeského kraje a zpět do Prahy, mezitím se k němu ztratila dokumentace,“ řekl současný rektor ČVUT Petr Konvalinka. „Třikrát se změnil i vyšetřovatel případu,“ dodává.

Exředitel se k žalobě ani trestním oznámením nechce vyjadřovat. „O tom se s vámi nebudu bavit. Nashledanou,“ ukončil telefonní hovor s LN.

Martin Rychlík