Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČVUT láká studenty reklamou

Česko

  8:57
PRAHA - Nervózní z klesajícího počtu přihlášek je vedení Českého vysokého učení technického. Nápravu má z části zajistit i televizní spot. Až do příštího ledna poběží v České televizi reklamní spoty, které si zadalo České vysoké učení technické v Praze (ČVUT).

Budova Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské. foto: zdoj: ČVUTReprofoto

Tato vysoká škola se už několik let potýká s klesajícím počtem přihlášek. Zástupci jednotlivých fakult si stěžují, že úroveň uchazečů je rok od roku horší. Pod podmínkou zachování anonymity pak někteří lidé z ČVUT říkají, že už škola musela místy „snížit laťku“.

Spoty, které si ČVUT vyrobilo samo, Česká televize vysílá zdarma v rámci veřejnoprávní služby. ČVUT totiž v lednu oslaví 300 let od svého založení. Podle prorektora Jaroslava Kuby mají spoty hlavně připomenout toto výročí. Reklama je ale podle něj z části zaměřena i na budoucí uchazeče. Odpovídá tomu i závěrečný slogan spotu, který zní: Už 300 let jsme na špici technického vzdělání. Připojte se k nám.

Počet podaných přihlášek na ČVUT každý rok klesá skoro o tisícovku. Univerzita však paradoxně přijímá více studentů než dříve. Podle prorektora Kuby se ale nedá mluvit o tom, že by škola slevila ze svých požadavků. Jeho kolegové z jednotlivých fakult s tím ale tak úplně nesouhlasí. S nízkým zájmem se hodně potýkají například na fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské, kde už raději zrušili přijímací zkoušky, aby vůbec dokázali první ročník naplnit.

„Fakulta jaderná byla v historii fakultou elitní a bylo prestižní ji vystudovat. To už dneska tak není. Máme tu obory, které při usilovnější práci vystuduje i student, který není výjimečně nadaný,“ stěžuje si proděkan této fakulty Dušan Vopálka. Podobně mluví i proděkan fakulty dopravní Zdeněk Votruba. „My bychom byli rádi, kdyby se k nám hlásilo daleko více lidí, abychom si mohli vybírat. Úroveň znalostí středoškoláků v matematice a fyzice spíše klesá,“ řekl Votruba.

Stejný pohled má také děkan strojní fakulty František Hrdlička: „Naše fakulta by vyšší zájem v každém případě přivítala. Máme studenty, kteří jsou v tom kvalitativním průměru horší,“ řekl.

Nízký zájem o technické obory trvá už několik let. V některých oblastech už teď chybí kvalitní zaměstnanci. ČVUT proto plánuje i další akce, které mají zájem o studium techniky zvýšit. Studenti z vyšších ročníků budou například jezdit na střední školy a snažit se tam získat „nové duše“. „Bude to dobrovolné a ti studenti z toho žádné zvláštní výhody mít nebudou,“ řekl prorektor Kuba.

Autor:

Mohlo by vás zajímat