1. října 2014 19:19, aktualizováno  19:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Na Kampu už zase na kole. I díky divné značce se srdcem mezi chodcem a cyklistou

Podivná značka pro cyklisty v Praze na Kampě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podivná značka pro cyklisty v Praze na Kampě | foto: Jan BezuchaLidovky.cz

PRAHA Údiv vzbuzuje nová doporučující značka pro cyklisty na pražské Kampě, kterou začátkem týdne nechala instalovat Praha 1. Nejedná se při tom o první případ. Letos v srpnu byla kritizována značka, která zakazovala vjezd cyklistům do parku úplně.

Cedule nově nabádá k ohleduplnosti a toleranci mezi cyklisty a chodci. Cyklisté by na její doporučení měli zpomalit nebo sesednout z kola, pokud se v parku nachází více lidí.

Značka s výrazným piktogramem srdce je zde pouze na měsíc. Podle mluvčí Prahy 1 Veroniky Blažkové se jde o tzv. "druhou variantu", kdy se radnice snaží vyřešit soužití mezi cyklisty a návštěvníky parku. Značka sice umožňuje jízdu na kole, ale zároveň by měla cyklisty upozornit na to, že v parku nejsou sami. Cyklisté by tedy měli vést kolo v případě, že v parku budou matky s dětmi nebo větší skupiny lidí.

Podivná značka na Kampě

Podivná značka na Kampě

Není to poprvé, kdy značka u parku na Kampě vzbudila rozruch. Na konci srpna tam byla instalována značka, která zakazovala vjezd kol úplně. Policie navíc mohla cyklistům dát pokutu ve výši 200 korun. Podle radnice Prahy 1 lidé začali skutečně z kol více sesedat. Je také množné, že se původní zákazová značka na Kampu vrátí. Po konci zkušebního období se totiž radnice chystá společně s obyvateli a městskou policií vyhodnotit, která z variant byla více funkční.

Co zůstává při starém, je zákaz vjezdu vozítkům Segway. "Segwaye mají vstup zakázán, tato značka tam zůstává a Segwaye nesmějí vjet do parku." zdůrazňuje Blažková.

Městská část pozastavila původní plán na obnovu parku Kampa. "Revitalizace parku Kampa se odkládá, na podzim proběhne diskuze s občany, kteří řeknou, co tam chtějí opravit," řekla Blažková. Prakticky to tedy znamená, že se v blízké budoucnosti cyklisté svého pruhu nedočkají.