Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. června 2011 15:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Cyklistický happening, tak vypadala stávka ve městech

Po svých nebo na kole. Do kanceláří se ráno dostávali zaměstnanci všelijak | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Po svých nebo na kole. Do kanceláří se ráno dostávali zaměstnanci všelijak | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Odborářský protest paralyzoval hromadnou dopravu především v Praze, žádný kolaps však nenastal. Tisíce lidí šlo do zaměstnání či školy pěšky nebo na kole. Komunikace ve velkých městech byly i v kritických ranních hodinách plynule průjezdné. Omezený provoz MHD nastal také v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem.

Pražané vyslyšeli prosbu primátora Bohuslava Svobody (ODS) a do centra nejezdili. Kolaps dopravy tak nenastal ani v ranní špičce, přestože do ulic vyrazilo jen asi 40 procent tramvají a 20 procent autobusů. Největší komplikace způsobilo metro, které poprvé v historii vůbec nevyjelo.

Lidé ve velkých městech jezdili do práce převážně na kolech. Podle serveru prahounakole.cz sedlo dnes v Praze na kolo více obyvatel než ve Vídni.

Kolo vytáhla až čtvrtina obyvatel pohybujících se po městě. Náměstek primátora Karel Březina na centrálním dispečinku nárůst počtu cyklistů odhadl na desetinásobný. Někteří cyklisté využívali ke své jízdě i poloprázdné chodníky.

Ekologicky zvolený způsob dopravy pochválil i předseda poslaneckého klubu TOP09-STAN Petr Gazdík: "Jednoznačným vítězem této stávky jsou občané. Zachovali chladnou hlavu a vytvořili velký ekologický happening, který by se dal přirovnat ke Dni bez aut," řekl České televizi.

DOPRAVNÍ STÁVKU SLEDUJEME ON-LINE

Podobné zkušenosti mají lidé také v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem, kde byla MHD také omezená.

I v Brně si pravidelní cyklisté všimli, že se k nim připojilo více kolegů než obvykle. "Třeba si lidé zvyknou a nakonec ještě budou děkovat odborářům, že nás naučili jezdit na kole," myslí si Hana Klicnarová, která jezdí do práce na kole denně.

Na kole z Čelákovic

Do Prahy na cestě za prací dnes na kole ujela 42 kilometrů sedmadvacetiletá právnička z Kolína. V obavě z ucpaného centra Prahy kvůli dnešní stávce nechtěla jet autem, proto ho nechala v Čelákovicích a zbytek cesty do práce v centru města dojela na kole.

"Klidně jsem ale mohla jet autem až do centra, cyklostezky byly plnější než silnice," řekla po ranním maratonu mladá právnička.

Po svých nebo na kole. Do kanceláří se ráno dostávali zaměstnanci všelijak

"Cesta mi začala v šest hodin ráno, když jsem oblečená v cyklodresu nasedala do auta. Sousedé na mě koukali jak na blázna," popsala. Cesta z Čelákovic do centra metropole jí trvala hodinu a čtyřicet minut.

Klid byl všude

Větší problémy v dopravě nenastaly ani v ostatních regionech. Provoz většinou připomíná víkend, aut v ulicích je málo stejně jako lidí. Například na jihu Čech se nevyužily ani přistavené autobusy, které měly nahradit stojící vlaky.

Málo vytíženou náhradní dopravu hlásí také z Vysočiny, kde se snížila i obsazenost pravidelných linek. Jen někde se dostali do potíží cestující, kteří v noci spoléhali na vlakové spojení.

Asi deset lidí, kteří jeli do Ostravy, skončilo před půlnocí už v Bohumíně. Na 30 cestujících muselo z plzeňského nádraží jít na na dva kilometry vzdálený autobus. Chod firem, škol a institucí ve všech regionech stávka nijak zásadně neovlivnila.

Podívejte se na přehlednou infografiku

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...