Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Fotku měsíce Czech Press Photo získal fotograf MAFRY Sváček za zlatého Prskavce

Vítězný snímek ankety Czech Press Photo je ze 30. července, kdy kajakář Jiří Prskavec vybojoval pro českou olympijskou výpravu v Tokiu druhou zlatou medaili. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ve fotografické anketě Czech Press Photo za červenec převládaly olympijské hry v Tokiu. Fotkou měsíce se nakonec stal snímek fotografa MAFRY Michala Sváčka. Zachytil bezprostřední radost českého olympijského vítěze ve vodním slalomu Jiřího Prskavce po jeho zlaté jízdě na kanálu Kasai.
  13:21

Většina fotek, které porota hodnotila nejvýše, vznikly v Japonsku na olympijských hrách. Do nejužšího výběru však pronikl třeba i další fotograf MAFRY Petr Topič se zachycením čištění Karlova mostu. Sváček o prvenství usiloval také snímkem dalšího českého olympijského vítěze, judisty Lukáše Krpálka.

„Olympiáda v Tokiu proběhla dle očekávání v trochu vlažnějším tempu, co se organizace týká. Práce fotografa byla okořeněná tím, že jsem se musel na každý sport přihlašovat zvlášť a to minimálně 24 hodin předem,“ hodnotil fotograf režim na hrách.

Zmínil také zpřísněná pravidla s povinnými testy na koronavirus a vyplňování zdravotních online formulářů. „V olympijském režimu to znamenalo ke 14 hodinám focení a cestování mezi sportovišti, k tomu stále myslet na byrokracii ohledně pandemie,“ dodal.

Sváčkův vítězný snímek vznikl 30. července v tokijském Kasai Rinkai Parku, kde kajakář Jiří Prskavec na vodáckém kanálu vybojoval zlatou medaili. Do finále závodu vodních slalomářů vstoupil jako úplně poslední a suverénně ho vyhrál s náskokem 3,22 sekundy před Slovákem Grigarem.

Michal Sváček fotografuje od roku 1996. V roce 1998 nastoupil jako fotograf do jihočeské regionální přílohy MF DNES a od roku 2001 pracuje v pražské MF DNES. Věnuje se především sportovní a reportážní fotografii. Olympijské hry i další významné sportovní události fotografuje pravidelně. Je držitel ocenění Czech Press Photo a Sportovní fotografie roku.

Autor: