Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

CzechInvest opět bez vedení

Česko

PRAHA Ve státní agentuře CzechInvest to opět vře. Po dubnovém personálním zemětřesení, kdy byl na popud ministra průmyslu a obchodu Martina Římana tehdejší generální ředitel Tomáš Hruda nahrazen Romanem Čermákem, se situace znovu zdramatizovala.

Čermák se totiž již minulý týden sešel s ministrem Římanem a jednal s ním o svém dalším působení v agentuře. „Ředitel Čermák na této schůzce podal ministrovi návrh na uvolnění z funkce,“ konstatovala mluvčí CzechInvestu Lucie Králová.

Důvody podle Králové nelze specifikovat. Jedno je ale jisté, ministr Říman jeho rezignaci přijal a agentura, přes kterou minulý rok přitekly investice za rekordních skoro sto patnáct miliard korun, je po půl roce zase bez vedení.

Sám Čermák je nyní na služební cestě v Japonsku. Oficiálně se k rozhodnutí odejít z funkce podle Králové vyjádří příští pondělí. Ministr průmyslu a obchodu Říman byl ale sdílnější. „Odvádí dobrou práci. Projevil zájem pracovat v zahraničí, což respektuji,“ uvedl Říman v sms zprávě pro Lidové noviny.

Proti dubnovému odvolání Tomáše Hrudy z vedení CzechInvestu protestovalo mnoho zaměstnanců agentury, kteří pak hromadně podávali výpovědi. A to včetně celého desetičlenného vedení. Celkem tak odešlo - nebo je na odchodu - zhruba sto padesát lidí ze tří set třinácti zaměstnanců.

Říman svůj tehdejší krok vysvětloval nesrovnalostmi při zadávání veřejných zakázek a zvyšováním počtu pracovníků agentury. To však Hruda odmítal a za odvoláním viděl nepříznivý vztah ministra k jeho osobě a CzechInvestu jako celku. Říman se navíc nikdy netajil snahou sloučit CzechInvest s CzechTradem, který má na starosti podporu exportu.

Čermáka při vedení agentury provázela smůla. Pavel Jaroš, který nastoupil do pozice finančního ředitele, byl odvolán po několika týdnech, kdy se zjistilo, že byl spolu s Karlem Srbou jako jeho nástupce ve funkci generálního sekretáře ministra zahraničí obviněn z finančních machinací při rekonstrukcích českých ambasád. A ve stejné funkci brzy skončil i Vladimír Nešpůrek, jenž byl protikorupční službou veden jako spolupracovník zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat