Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

D1 kolabovala kvůli americkým konvojům, některé byly zastaveny. ‚Je to krizová situace,‘ řekl Babiš

Česko

  7:59aktualizováno  16:49
PRAHA - Dopravu na dálnici D1 ve směru na Brno od čtvrtečního rána brzdily konvoje amerických vojáků, kteří projíždějí Českem na cvičení do Rumunska a Maďarska. Cesta z Prahy do Brna se protáhla i o několik hodin. Premiér Andrej Babiš v rozhovoru na serveru Blesk.cz označil situaci za krizovou. Pět konvojů tak muselo být do večera z dálnice staženo. Situace na nejfrekventovanější české dálnici se uklidnila až odpoledne.

Kolona na D1. foto: Tomáš Málek, Lidové noviny

Ráno se kolony vytvořily před dvěma zúženími. Před Humpolcem na 90. kilometru se řidiči mohli zdržet až hodinu a půl, u Zruče nad Sázavou na 56. kilometru do 60 minut. Kolem 10:00 byly na čtyřech místech, mezi kilometry 84 a 85, 98 a 100, 112 a 115 a 140 a 141. Podle mluvčího Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jana Rýdla byl příčinou vždy dojezd kolon americké armády do omezení na dálnici.

Provoz na dálnici rovněž zbrzdily porouchaný kamion na 88. kilometru a havarijní opravy vozovky u Jihlavy, kvůli kterým byl provoz sveden do jednoho pruhu. Průjezd amerických vojáků zdržel i dopravu na dálnici D2 za Brnem. Ve směru na Bratislavu se v zúžení na 34. kilometru srazilo vozidlo z konvoje s nákladním autem.

Dálnice D1 ve směru na Brno v podstatě stojí.
Obrněný vůz americké armády stojí v odstavném pruhu na 34. kilometru dálnice D2...

ŘSD proto zrušilo údržbu a nehavarijní opravy, v pohotovosti byly odtahové služby a byla posílena směna na informační lince. Babiš o situaci jednal s náčelníkem generálního štábu a s ministry dopravy a obrany. „Oni mají stále poruchy, defekty a navíc do nich narazil polský kamion,“ uvedl premiér.

Přes Česko se přesouvá konvoj amerických vojáků, omezil dopravu na dálnici D5

Pět konvojů proto bylo až do večera staženo mimo dálnici, zůstaly například ve Staré Boleslavi a v Bernarticích na Benešovsku. Mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková ČTK řekla, že tyto skupiny zůstanou odstaveny asi do 19:00, pak by se mělo rozhodnout, zda už mohou pokračovat. Zbylých devět skupin už dříve opustilo české území.

30.května 2019 v 10:51, příspěvek archivován: 30.května 2019 v 14:50

Kvůli kolonám ŘSD zastavilo stavební práce u Jihlavy, u Humpolce co nejdřív odstraní omezení, aby byl provoz v každém směru ve dvou pruzích. Podle policie dopravu zpomalila vojenská kolona, rekonstrukce a velký provoz. Aktuální info na 800 280 281. Řidičům díky za trpělivost.

Pět konvojů proto bylo až do večera staženo mimo dálnici. Jeden zůstal ve Staré Boleslavi, dva v Bernarticích na Benešovsku a dva v Podivíně na Břeclavsku. Po 20:00 se znovu rozjela jedna skupina z Bernartic a jedna z Podivína. Další vyjedou podle podmínek na cestách. Všechny ale ve čtvrtek Česko opustit nestihnou.

Kolem 15:00 byla ve směru na Brno u Humpolce už jen zhruba tříkilometrová jedoucí kolona. Zdržení bylo podle Rýdla maximálně 15 minut. Problémy ještě přetrvávaly u Brna ve směru na Prahu mezi 190. a 194. kilometrem a se zdržením museli řidiči počítat i mezi 6. a 11. kilometrem D2 ve směru na Slovensko.

První američtí vojáci s technikou překročili české hranice v úterý večer v Rozvadově, odkud postupně zamířili do Staré Boleslavi. Po odpočinku v tamních kasárnách vyjeli v noci na čtvrtek přes Prahu a Brno na hraniční přechod v Břeclavi. Poslední část konvoje měla podle původního plánu opustit Českou republiku ve čtvrtek odpoledne.

Konvoj čítá víc než 350 kusů techniky a přes 800 lidí. Vojáci cestují v menších skupinách přibližně s hodinovým rozestupem. Předvoj tvořený asi 40 kusy vojenské techniky a více než 70 lidmi projel Českou republikou už o víkendu. Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou každoročně.

Autor: