Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

D10 byla na dvou místech uzavřena. Na 46. km na Prahu havarovalo sedm aut

Česko

  8:07aktualizováno  18:35
Mladá Boleslav - Dálnice D10 byla v pátek ráno na dvou místech na Mladoboleslavsku uzavřena. Na 46. kilometru ve směru na Prahu havarovalo sedm vozidel, jeden člověk se zranil. Provoz zde byl obnoven jedním jízdním pruhem zhruba po 30 minutách po 8:00.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Petr Homolka

V úseku kolem 38. kilometru ve směru na Turnov policie dálnici uzavřela kvůli autu v protisměru, které způsobilo dvě lehčí nehody. Dálnice je v tomto místě již také průjezdná, provoz byl omezen asi 30 minut, řekli  mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa a hasičů Jaroslav Gabriel.

„Policisté přijali desítky oznámení od projíždějících řidičů o autě jedoucím v protisměru,“ řekl Chalupa. Policie má podle něj evidované zatím dvě lehčí nehody, které vůz v protisměru způsobil. Policistům se řidiče podařilo zastavit na 31. kilometru. Dálnice byla v místě zprůjezdněna po 7:40, před místem se vytvořila několikakilometrová kolona.

Pokud motorista omylem vjede na dálnici do protisměru, měl by podle odborníků na dopravní bezpečnost zastavit na krajnici, zapnout varovné blinkry a v reflexní vestě odejít z vozu za svodidla. Nutné je také zavolat policii. „Nejdůležitější je, aby se řidič nesnažil na dálnici auto otočit. Nejen, že se to nesmí, ale je to především mimořádně riziková akce, která vzhledem k rychlosti projíždějících vozidel může mít fatální následky,“ uvedl Tomáš Neřold z organizace BESIP.

U Mladé Boleslavi na 46. kilometru ve směru na Prahu se srazilo sedm vozidel. Událost byla původně ohlášena bez zranění, při zásahu hasičů a policistů si ale jeden z účastníků nehody začal stěžovat na zdravotní potíže, záchranná služba ho převezla do nemocnice.

Policie kvůli této nehodě dopravu odkláněla na 46. kilometru, místo nehody řidiči objížděli přes Mladou Boleslav, zpět se mohli vrátit na 44. kilometru.

Nehodou auta v protisměru na dálnici se zabývala policie také ve čtvrtek. Auto se po po několika kilometrech jízdy po dálnici D5 srazilo s jiným vozem. Senior, který vjel do protisměru, zemřel v noci na pátek v nemocnici. Řidič druhého auta je ve velmi vážném stavu.

Ministerstvo dopravy plánuje rozmístit na vytipovaných úsecích dálnic speciální dopravní značky, které by řidiče varovaly, že jedou v protisměru. První značky by se mohly podle Neřolda na silnicích objevit během jara.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat