15. února 2019 8:07, aktualizováno  18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

D10 byla na dvou místech uzavřena. Na 46. km na Prahu havarovalo sedm aut

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Petr Homolka

Mladá Boleslav Dálnice D10 byla v pátek ráno na dvou místech na Mladoboleslavsku uzavřena. Na 46. kilometru ve směru na Prahu havarovalo sedm vozidel, jeden člověk se zranil. Provoz zde byl obnoven jedním jízdním pruhem zhruba po 30 minutách po 8:00.

V úseku kolem 38. kilometru ve směru na Turnov policie dálnici uzavřela kvůli autu v protisměru, které způsobilo dvě lehčí nehody. Dálnice je v tomto místě již také průjezdná, provoz byl omezen asi 30 minut, řekli  mluvčí středočeské policie Zdeněk Chalupa a hasičů Jaroslav Gabriel.

„Policisté přijali desítky oznámení od projíždějících řidičů o autě jedoucím v protisměru,“ řekl Chalupa. Policie má podle něj evidované zatím dvě lehčí nehody, které vůz v protisměru způsobil. Policistům se řidiče podařilo zastavit na 31. kilometru. Dálnice byla v místě zprůjezdněna po 7:40, před místem se vytvořila několikakilometrová kolona.

Pokud motorista omylem vjede na dálnici do protisměru, měl by podle odborníků na dopravní bezpečnost zastavit na krajnici, zapnout varovné blinkry a v reflexní vestě odejít z vozu za svodidla. Nutné je také zavolat policii. „Nejdůležitější je, aby se řidič nesnažil na dálnici auto otočit. Nejen, že se to nesmí, ale je to především mimořádně riziková akce, která vzhledem k rychlosti projíždějících vozidel může mít fatální následky,“ uvedl Tomáš Neřold z organizace BESIP.

U Mladé Boleslavi na 46. kilometru ve směru na Prahu se srazilo sedm vozidel. Událost byla původně ohlášena bez zranění, při zásahu hasičů a policistů si ale jeden z účastníků nehody začal stěžovat na zdravotní potíže, záchranná služba ho převezla do nemocnice.

Policie kvůli této nehodě dopravu odkláněla na 46. kilometru, místo nehody řidiči objížděli přes Mladou Boleslav, zpět se mohli vrátit na 44. kilometru.

Nehodou auta v protisměru na dálnici se zabývala policie také ve čtvrtek. Auto se po po několika kilometrech jízdy po dálnici D5 srazilo s jiným vozem. Senior, který vjel do protisměru, zemřel v noci na pátek v nemocnici. Řidič druhého auta je ve velmi vážném stavu.

Ministerstvo dopravy plánuje rozmístit na vytipovaných úsecích dálnic speciální dopravní značky, které by řidiče varovaly, že jedou v protisměru. První značky by se mohly podle Neřolda na silnicích objevit během jara.

ČTK