13. února 2018 13:58, aktualizováno  15:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dálnice D5 byla tři hodiny uzavřena kvůli nehodě automobilu s chemickou látkou

Dálnice D5 je na 27. kilometru u Zdic na Berounsku ve směru na Plzeň uzavřena... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dálnice D5 je na 27. kilometru u Zdic na Berounsku ve směru na Plzeň uzavřena... | foto: ČTK

Zdice (Berounsko) Dálnice D5 byla na 27. kilometru u Zdic na Berounsku ve směru na Plzeň zhruba tři hodiny uzavřena kvůli nehodě nákladního automobilu, který převážel chemickou látku na bázi polymeru. Původní zprávy hovořily o tom, že tato látka je nebezpečná, později to chemici vyloučili.

Auto narazilo ve směru na Plzeň do svodidel, při nehodě nebyl nikdo zraněn. Část nákladu unikla z havarovaného vozu ven, hasiči proto zasahovali v ochranných oblecích, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Chemici následně vyhodnotili, že látka, kterou převážel nákladní vůz, nebyla nebezpečná. Opatření bylo ukončeno, informoval před třetí hodinou odpolední Týdeník policie na svém Twitteru. 

13.února 2018 v 14:40, příspěvek archivován: 13.února 2018 v 15:16

Po vyhodnoceni chemiky - nejedna se o nebezpecnou latku. Opatreni ukonceno.

Dálnice byla po nehodě uzavřena v obou směrech, ve 14:15 byl provoz ve směru na Prahu obnoven bez omezení, a to díky zmenšení ochranné zóny kolem nebezpečné látky. Po 15:00 byl provoz obnoven také ve směru na Prahu, uzavřen zůstal jen sjezd z dálnice na 28. kilometru ve směru na Plzeň.

Hasiči po příjezdu na místo zasahovali v dýchací technice. „Operační středisko v průběhu cesty hasičů k zásahu zjišťovalo v naší databázi nebezpečných látek podrobnosti o chování látky a o taktice zásahu. Informace byly předány veliteli,“ řekl Gabriel. Hasiči podle něj zasahovali v kompletním ochranném obleku, po zásahu museli projít dekontaminační sprchou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Hasiči o úniku nebezpečné látky informovali z preventivních důvodů starostu Zdic, v jejichž katastru se nehoda stala. „Obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí. Jde o pevnou látku, která se nijak dramaticky neodpařuje a ani na větší vzdálenost nezpůsobuje toxické koncentrace, takže neprovádíme žádné úkony na úseku ochrany obyvatelstva,“ řekl ve 13:30 Gabriel. Velitel zásahu podle něj vytyčil nebezpečnou zónu v rozsahu několika metrů.

Hasiči zasahují v kompletním ochranném obleku.
Kolona na dálnici (ilustrační foto)

Na místo byla vyslána také speciální hasičská technika určená pro práci s nebezpečnými látkami.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz