Odpoledne se s ním soukromě setkal premiér Mirek Topolánek. Schůzka v Kramářově vile trvala asi hodinu, informovala mluvčí vlády Jana Bartošová.
"Velice se těším, že se znovu setkám s Václavem Havlem," připustil na úvod přednášky, kterou provázela přísná bezpečnostní opatření. Před vyprodaným sálem se soustředil na duchovní témata. Dalajláma zdůraznil význam soucítění a otevřenosti pro dosažení subjektivního pocitu štěstí.
Kromě slitování s dalšími podtrhl nutnost realistického přístupu k řešení problémů a nezbytnost nahlížet životní situace z různých úhlů, nejen prizmatem momentálního psychického stavu. Soucit a realistický pohled pomáhají nalézt vnitřní pocit štěstí, řekl.
"Všichni chceme vést šťastný a smysluplný život. Pro to, abychom dosáhli šťastného života, je důležitý náš duševní stav. Ve stavu vnitřního míru je nedůležité, co se děje kolem," podotkl dalajlama.
Empatie a soucit hrají roli i při řešení globálních problémů, mezi něž patří například změna klimatu. "Za takových okolností je třeba mít smysl pro společenství, sebestředný přístup je nerealistický," řekl dalajlama publiku, v němž zasedli například i čelní zástupci zelených Kateřina Jacques a Martin Bursík, nebo herec Radek Holub.
Vnitřní mír ovlivňuje i fyzický stav člověka, což potvrzují i vědci, vysvětloval dalajlama. "Stálý strach nebo nenávist decimují náš imunitní systém, zatímco soucítění a schopnost odpouštět jej posiluje," řekl duchovní vůdce Tibetu, který žije od roku 1959 v indickém exilu.
Ilustroval to na sobě - nedávno mu lékaři odoperovali žlučové kameny. Ač zákrok provázely komplikace, do týdne se zcela zotavil. "Specialisté byli překvapeni, ale to bylo díky klidné mysli," řekl.
Třiasedmdesátiletý dalajlama je v Praze v rámci širší cesty po Evropě. V Polsku se má setkat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Čína, která Tibet obsadila v roce 1951 a citlivě reaguje na politická přijetí tibetského vůdce, kvůli tomu způsobila odklad summitu EU-Čína, který se měl konat v pondělí v Lyonu.
Bursík, Jacques a další poslanci by se měli s dalajlamou setkat zvlášť jako členové Skupiny přátel Tibetu. Právě zelení se v září postarali o rozruch ve sněmovně, když během návštěvy čínské delegace rozvinuli v parlamentních lavicích tibetskou vlajku.