Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalajlama vyzýval v Praze k soucitu

Česko

  18:15
PRAHA - K soucítění a k podpoře dialogu vyzýval dnes před plným Kongresovým centrem v Praze tibetský duchovní vůdce dalajlama. Při veřejné přednášce nazvané Soucit - cesta ke štěstí vyzdvihl schopnost otevřeného přístupu k ostatním jako důležitý způsob k dosažení vnitřního klidu. Dalajlama Česko navštívil mnohokrát, nyní přijel na pozvání exprezidenta Václava Havla a Nadace Fórum 2000.

Dalajlama foto: ČTK

Odpoledne se s ním soukromě setkal premiér Mirek Topolánek. Schůzka v Kramářově vile trvala asi hodinu, informovala mluvčí vlády Jana Bartošová.

"Velice se těším, že se znovu setkám s Václavem Havlem," připustil na úvod přednášky, kterou provázela přísná bezpečnostní opatření. Před vyprodaným sálem se soustředil na duchovní témata. Dalajláma zdůraznil význam soucítění a otevřenosti pro dosažení subjektivního pocitu štěstí.

Kromě slitování s dalšími podtrhl nutnost realistického přístupu k řešení problémů a nezbytnost nahlížet životní situace z různých úhlů, nejen prizmatem momentálního psychického stavu. Soucit a realistický pohled pomáhají nalézt vnitřní pocit štěstí, řekl.

"Všichni chceme vést šťastný a smysluplný život. Pro to, abychom dosáhli šťastného života, je důležitý náš duševní stav. Ve stavu vnitřního míru je nedůležité, co se děje kolem," podotkl dalajlama.

Empatie a soucit hrají roli i při řešení globálních problémů, mezi něž patří například změna klimatu. "Za takových okolností je třeba mít smysl pro společenství, sebestředný přístup je nerealistický," řekl dalajlama publiku, v němž zasedli například i čelní zástupci zelených Kateřina Jacques a Martin Bursík, nebo herec Radek Holub.

Vnitřní mír ovlivňuje i fyzický stav člověka, což potvrzují i vědci, vysvětloval dalajlama. "Stálý strach nebo nenávist decimují náš imunitní systém, zatímco soucítění a schopnost odpouštět jej posiluje," řekl duchovní vůdce Tibetu, který žije od roku 1959 v indickém exilu.

Ilustroval to na sobě - nedávno mu lékaři odoperovali žlučové kameny. Ač zákrok provázely komplikace, do týdne se zcela zotavil. "Specialisté byli překvapeni, ale to bylo díky klidné mysli," řekl.

Třiasedmdesátiletý dalajlama je v Praze v rámci širší cesty po Evropě. V Polsku se má setkat s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Čína, která Tibet obsadila v roce 1951 a citlivě reaguje na politická přijetí tibetského vůdce, kvůli tomu způsobila odklad summitu EU-Čína, který se měl konat v pondělí v Lyonu.

Bursík, Jacques a další poslanci by se měli s dalajlamou setkat zvlášť jako členové Skupiny přátel Tibetu. Právě zelení se v září postarali o rozruch ve sněmovně, když během návštěvy čínské delegace rozvinuli v parlamentních lavicích tibetskou vlajku.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat