Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalík a Kořistka. I to jsou oběti „off record“

Česko

PRAHA Situace, kdy novinář poruší dohodu a informace pořízené mimo záznam zveřejní, se v Česku odehrála už několikrát.

V roce 2004 tak například MF DNES upozornila na to, že poslanci Zdeňku Kořistkovi (US-DEU) nabídli v ostravské kavárně tajemník předsedy ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek deset milionů za pád tehdejší vlády. Kořistka však s redaktory mluvil „off record“. „Zveřejnění informací mne velice mrzí. Měl jsem od nich garance, že zdroj zůstane utajený a nepoškodí to moje jméno. Bohužel došlo k pravému opaku,“ litoval Kořistka. Nejvyšší státní zastupitelství v roce 2006 případ pro nedostatek důkazů odložilo.

Ve stejném roce MF DNES publikovala rozhovor s Markem Dalíkem. Zatímco předseda ODS Topolánek vedl s Jiřím Paroubkem povolební vyjednávání, Dalík tvrdil, že ODS na smlouvu nevěří a zakládá si na přeběhlících. Pak ale začal tvrdit, že noviny lžou, ty proto uveřejnily záběry skryté kamery, která rozhovor nahrávala. „Nevěřil jsem, že takto poškodí svůj zdroj. Čekal jsem slušnost,“ řekl Dalík.

Shodou okolností se ho zastal i Erik Tabery, šéfredaktor Respektu, který předevčírem publikoval tajnou nahrávku rozhovoru s poslancem VV. Podle něj tehdy redaktor zveřejněním záběrů porušil praxi fungující všude ve světě. ost

Poznámku k tématu čtěte na straně 10