Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík a Tvrdík tajně jednali o Topolánkovi jako eurokomisaři

Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek. | foto: ČTK

PRAHA Blízcí spolupracovníci šéfů ODS a ČSSD Mirka Topolánka a Jiřího Paroubka Marek Dalík a Jaroslav Tvrdík spolu minulý týden v úterý tajně jednali mimo jiné o tom, zda by ČSSD blokovala případnou nominaci Topolánka na eurokomisaře.

Informuje o tom server Aktuálně.cz.

"Ta debata se o tom vedla. Jenže pak se oba předsedové rozhádali v televizi a tím debata na toto téma prozatím skončila," popsal serveru obsah schůzky vysoce důvěryhodný zdroj, který je o jednání informován. Na přímou otázku, zda řešili angažmá Topolánka v Bruselu, Dalík ani Topolánek neodpověděli.

"O čem jsme diskutovali, vám říci nemůžu," uvedl Tvrdík.

Spekulace o tom, že by se Topolánek mohl stát eurokomisařem pro energetiku, jsou dlouhodobé, ale šéf ODS je dosud vždy popíral. Média nicméně již před několika měsíci uvedla, že mezi Paroubkem a Topolánkem měla existovat dohoda, podle níž se měl stát eurokomisařem ten z nich, jehož strana by v plánovaných, nyní však odložených předčasných volbách neuspěla.

Zatímco Tvrdík schůzku s Dalíkem na přímý dotaz Aktuálně.cz potvrdil, Dalík ji popřel, nicméně i on v sms zprávě připustil, že spolu oba poradci mluvili. "Můžu potvrdit, že jsme se na žádost Marka Dalíka potkali. Schůzka měla politicko diplomatický charakter," řekl volební manažer ČSSD Tvrdík.

Dalík uvedl, že se Tvrdíka ptal, "co to dělají a proč". Oba shodně sdělili, že jednali o politické situaci, a setkání charakterizují jako výměnu vzkazů dvou partajních předsedů přes prostředníky, píše Aktuálně.cz.

"Týkalo se to aktuální politické situace. Marek Dalík považoval za nutné vyřídit přese mě Jiřímu Paroubkovi nějaké věci od Mirka Topolánka, nic víc.

Nějaké vyřízení vzkazů. Já sám nemám potřebu se stýkat s Markem Dalíkem," prohlásil Tvrdík.

Aktuálně.cz poukazuje na to, že Dalík a Tvrdík se setkali v den, kdy ČSSD ustoupila od předchozích dohod stran a rozhodla se nepodpořit návrh na rozpuštění Poslanecké sněmovny. Tím se měla otevřít cesta k předčasným volbám počátkem listopadu. Původní termín na počátku října zhatila ústavní stížnost nezařazeného poslance Miloše Melčáka, jíž vyhověl Ústavní soud.

Dalík a Topolánek minulé úterý jednali podle Aktuálně.cz po poledni, hodinu předtím, než sněmovna návrh na své rozpuštění nezařadila do programu její schůze. Topolánek po schůzi dolní komory rezignoval na poslanecký mandát.

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!