16. března 2009 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík lobboval pro Topolánka

Mirek Topolánek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek | foto: Lidové noviny

PRAHA Premiér Mirek Topolánek přiznal, že svého přítele Marka Dalíka požádal, aby mediálně pomohl poslanci Petru Wolfovi. Kauza vyvolala napětí i uvnitř ODS.

Poslanec Petr Wolf, který je vyšetřován policií kvůli zneužití několikamilionové dotace, je podle Topolánka obětí štvanice i honu na čarodějnice. Premiér novinářům řekl, že schůzka, o které bude dnes informovat Česká televize, "nic neprokázala, spíše naopak". Chování médií označil premiér za šmíráctví.

Česká televize chce odvysílat reportáž o Wolfově podnikání dnes. Dalík na pokyn premiéra Topolánka přemlouval reportéra, ať reportáž stáhne z vysílání.

Poslanec je podle předsedy vlády už od volby prezidenta na počátku loňského roku pod značným tlakem, je mu vyhrožováno, přitom se podle Topolánka dopustil nanejvýš přestupku. Schůzka podle Topolánka nic neprokázala, podle něj by bylo zajímavější zjistit, jak vypadají schůzky novinářů s lidmi, kteří jim podobné materiály dávají.

Dalík se podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) pokoušel jménem Topolánka přesvědčit reportéra České televize (ČT), aby stáhl reportáž o policejním vyšetřování Wolfa. Reportér Dalibor Bártek si podle listu Dalíkova slova nahrál, a to včetně těch, jimiž mu prý Dalík vysvětloval, že nepřichází jen sám od sebe.

Wolf loni koncem června nejprve vystoupil z poslaneckého klubu ČSSD, následně pak i ze sociální demokracie. Z ČSSD odešel kvůli údajné špatné atmosféře, která ve straně panuje. Při hlasováních od té doby někdy pomáhá vládní koalici, která mívá ve sněmovně potíže s prosazením svých návrhů.

Policie Wolfa už půl roku vyšetřuje pro podezření ze zneužití několikamilionové státní dotace.

"Požádal mě o to premiér, abych mu pomohl, tak to zkouším," cituje MfD záznam schůzky. Když se deník Dalíka zeptal, zda ho premiér opravdu poslal, aby ovlivňoval vysílání televize, odpověděl prý, že ho předseda vlády požádal, aby Wolfovi mediálně pomohl. Dalík listu řekl, že o schůzce s Bártkem premiér nevěděl.

"Myslím, že když se zveřejní to, co říkáte, tak už ho (Wolfa) nic nezachrání. A buď prostě rezignuje, nebo ho sněmovna vydá. Každopádně těžko bude vládu držet, a když ji bude držet, tak to bude vládě škodit," vysvětloval podle MfD Dalík Bártkovi na schůzce, kterou prý sám inicioval.

Wolf podle MfD uvedl, že je intervencí premiérova přítele překvapen. "To je úplně divné. Nevím, co si o tom mám myslet. Standardně asi někoho zažalujeme, a to je vše," řekl listu.

Dalíkova přímluva ale podle MfD není jedinou neobvyklou intervencí ve Wolfově kauze. Olomoucká vrchní státní zástupkyně Milena Hojovcová totiž svým podřízeným nařídila, aby v případu tohoto poslance postupovali jinak, než je obvyklé, napsal deník. "Ukládám důraznou mediální zdrženlivost ve věcech, ve kterých je vedeno prověřování jakýchkoli politicky činných osob," napsala podle MfD v pokynu ostravské žalobkyni.

ČTK