2. ledna 2007 18:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík na billboardech vede 'Mirečka'

Předseda vlády a šéf ODS Mirek Topolánek se v novém roce objevil na billboardech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády a šéf ODS Mirek Topolánek se v novém roce objevil na billboardech. | foto: ČTK

PRAHA Předseda vlády a šéf ODS Mirek Topolánek se v novém roce objevil na billboardech v Praze i mimo hlavní město. Za ruku ho na něm jako malého "Mirečka" vede "správným směrem" jeho mediální poradce Marek Dalík. Autoři velkoplošného plakátu překřtili také největší parlamentní stranu - už není demokratická, nýbrž "Dalíkova".

Komentář premiéra se dnes nepodařilo získat. "Vzhledem k tomu, že má dnes celý den jednání, se k tomu zřejmě nevyjádří," řekl mluvčí vlády Martin Schmarcz.

Topolánek, kterému se před sedmi měsíci podařilo dovést ODS k volebnímu vítězství, ale stále ještě nedokázal přivést na svět stabilní vládu, se stává námětem řady vtipů. Před Vánoci s humorem přijal fakt, že se elektronickou poštou šíří parodie populární reklamy mobilního operátora. "Mohli jsme pro vás sestavit normální vládu. A krásnou... Ale my jsme řekli NE!" říká na fotomontáži Topolánek.

Nové billboardy připomínají jednu z peripetií jednání o nové vládě z konce loňského listopadu. Roztržku mezi ČSSD a ODS tehdy odstartovalo Dalíkovo vyjádření, že ODS s ČSSD jedná jen naoko a pak je "pošlou do pr..." a vládu nakonec podpoří nějací přeběhlíci. Topolánek se pak Dalíka zastal a prohlásil, že jeho výroky jsou "plně v souladu s oficiálním názorem ODS". To se podle některých komentátorů později i potvrdilo, když širší vedení ODS ukončilo jednání se sociální demokracií a občanští demokraté se vrátili k trojkoaličnímu projektu s lidovci a zelenými.

Dalíkova slova přinesla Mladá fronta Dnes, bývalý Topolánkův poradce se k nim nejdříve neznal. Potom ale novináři zveřejnili záběry skryté kamery, které jejich tvrzení potvrdily.

Podle informací tisku na uzavřeném jednání vedení ODS Topolánek údajně uznal, že Dalíkovy výroky byly "profesionální chybou". Podle MfD musel slíbit, že se Dalík už nebude plést do jednání o vládě. Výzvu prvního místopředsedy Pavla Béma a celé pražské ODS, aby se svého poradce zbavil, ovšem Topolánek nevyslyšel. "Zpětně jsem ho odvolal ze všech funkcí," řekl jen. Dalík přitom žádnou oficiální funkci nemá.

Terčem vtipu se v posledních týdnech stala také KDU-ČSL. Potom, co Jiří Čunek v jejím čele vystřídal Miroslava Kalouska, se podle některých komentářů rozdělila na Kalouskovu demokratickou unii a Čunkovu stranu lidovou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz