Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík s politikou neskončil. Je zpět a radí ODS

Podzim 2006, rozhovor pro Lidové noviny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzim 2006, rozhovor pro Lidové noviny | foto: Lidové noviny

PRAHA Na konci září prohlašoval, že s politikou definitivně končí, a svému příteli Mirku Topolánkovi oznámil, že se stáhne do ústraní. Nyní je Marek Dalík zpět. Coby kreativní konzultant se opět podílí na kampani ODS před volbami do sněmovny.

"Marek Dalík není členem volebního štábu. Oslovil jsem ho jako konzultanta na kreativu. Při kampani před podzimními – později zrušenými – volbami měl dobré kreativní nápady," řekl včera LN šéf volebního štábu ODS Ivan Langer. Dalík podle něj radí zdarma.

Topolánkův přítel, označovaný za šedou eminenci politiky i byznysu, přitom loni nevylučoval ani odchod do zahraničí. "Končím. Už nechci tímto způsobem dál fungovat. Poctivě platím vysoké daně, nepáchám žádnou trestnou činnost, přesto jsem ten nejhorší. Prostě už toho mám dost," řekl tehdy Aktuálně.cz.

Nyní pro LN prohlašuje: "Nejsem členem volebního týmu, ale jelikož jsem kromě politiků jediným pamětníkem kampaně z roku 2006 a připravoval jsem kampaň pro volby v roce 2009, tak s Ivanem občas něco konzultuji."

Svými slovy z konce loňského září, že už má "všeho dost", prý Marek Dalík neměl na mysli poměry v ODS. "Nic takového jsem nikdy neřekl. Měl jsem dost celé té situace a toho, co ze mne dělají novináři," uvedl včera.

Také Dalík, stejně jako šéf volebního štábu Langer, tvrdí, že za svoji konzultantskou pomoc při kampani ODS nepobírá od strany žádné peníze. "Je to samozřejmě na přátelské bázi, placené to není. Od ODS jsem byl naposledy placený v roce 2006, od té doby jsem od ní nedostal ani halíř – a ani jsem ho nepožadoval. S ODS nemám žádný vztah," konstatoval Dalík.

Ačkoliv v září mluvil i o možnosti, že se přestěhuje do zahraničí, nemusí prý být ani stávající pomoc ODS při kampani jeho posledním angažmá v politice. "To nevím, to je těžká otázka. Politikou se zabývám celý život, takže se jí asi úplně nepřestanu zabývat nikdy. Ale třeba se jí budu zabývat jen tak sám pro sebe," prohlásil dlouholetý přítel šéfa ODS Mirka Topolánka.

S volbami pomáhá i někdejší unionista Vrbík

Kromě Dalíka mají ODS s volbami pomoci například i bývalý náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který se po vyhazovu od Martina Peciny stal náměstkem ministryně spravedlnosti, nebo bývalý poslanec Unie svobody Tomáš Vrbík. Tento Zajíčkův podřízený z vnitra z ministerstva také odešel a nyní je analytikem občanských demokratů.

Přímo v užším volebním štábu občanských demokratů je podle jeho šéfa Ivana Langra zhruba deset lidí. ODS se navíc i nadále hodlá spoléhat na rady zahraničních expertů. Už před neuskutečněnými říjnovými volbami straně radila světová esa v oboru Arthur J. Finkelstein s Georgem Birnbaumem.

Čtěte více

První jmenovaný proslul zejména negativními kampaněmi. Už v roce 1972 pomohl zvítězit v prezidentských volbách v USA Richardu Nixonovi – ten rezignoval o dva roky později kvůli aféře Watergate. Birnbaum zase radil například izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Langer včera LN potvrdil, že se původní kontrakt s oběma prodloužil i na kampaň před nadcházejícími volbami.

"Dokonce se smlouva upravila tak, že se snížila fixní částka, kterou platíme, a navýšila odměna za případné vítězství ve volbách. Takže nám zjevně věří," podotkl Langer. Ten už dříve uvedl, že angažování obou es "překvapivě nestojí tolik, kolik by si mnozí mysleli. Je to v řádu stovek tisíc."

Ve spojení s poradci ze zahraničí jsou občanští demokraté stále, Finkelstein má podle Langra přijet do Česka příští týden. I nadále tedy bude pokračovat souboj zahraničních poradců, ČSSD se totiž stále opírá o americkou PSB.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!