Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalík zamířil od soudu domů. Už tam na něj čekal Topolánek

Dalíkův dům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dalíkův dům | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Po propuštění lobbisty Marka Dalíka z vazby bylo u něj doma v Praze na Hradčanech rušno. Dorazil totiž jeho přítel, expremiér Mirek Topolánek, se kterým mohl jako s jedním z prvních promluvit o svém obvinění a dojmech z vazby.

Jen krátce poté, co soudkyně rozhodla, že Dalík může opustit vazební věznici, nasedla neznámá blondýna vycházející z Dalíkova domu do bílého BMW kabrioletu a odjela. Vrátila se asi za patnáct minut, tentokrát už nebyla sama.

K TÉMATU:

Podle reportérky serveru Lidovky.cz jí doprovod dělal bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS). Dvojice rychle zmizela v Dalíkově domě.

Po chvíli přijelo k domu další auto. Z černé limuzíny s řidičem vystoupil sám Dalík. Během chvilky si odemkl a zmizel za dveřmi. V závěsu za ním přijeli i novináři.

Neuběhla ani půl hodina, když bývalý premiér vyšel z domu ve společnosti ženy, která ho předtím přivezla a za velké pozornosti fotografů odjeli pryč. Dalík zůstal ve svém domě.


Důvody pro vazbu neexistují, Dalík prý pas sám nabízel

Policie stíhá Dalíka za pokus o podvod v souvislosti s údajnými úplatky při nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Hrozí mu až desetileté vězení. Vrchní zastupitelství v Praze chtělo, aby byl Dalík po dobu vyšetřování umístěn ve vazbě. Soud však žádost zamítl, o důvodech vazby ho žalobce nepřesvědčil.

Místopředsedkyně soudu Libuše Jungová dodala, že soud lobbistovi neodebral ani cestovní pas, přestože jej sám nabízel. Může cestovat, kam chce. Žalobce chtěl na muže uvalit vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků.

Podle Jungové nehrozí, že by lobbista utekl. V Česku má trvalé bydliště, rodinu i majetek. "Soudkyně neshledala ani důvodnou obavu z toho, že by obviněný mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky, kteří se mají zdržovat v USA a Izraeli," řekla Jungová novinářům. Soud se podle ní nebojí ani toho, že by Dalík mařil vyšetřování. Dodala, že státní zástupce nepředložil žádné konkrétní důkazy o tom, že lobbista odcestuje nebo bude ovlivňovat svědky. Podle Jungové Dalík při svém výslechu řekl, že bude spolupracovat s policií.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy
Knížkový adventní kalendář: vyměňte letos čokoládu za kouzelné vánoční příběhy

Chvíle strávené nad knížkou jsou pro děti velmi důležité. Pořiďte dětem adventní kalendář plný kouzelných vánočních příběhů. Zkraťte si čekání na...