Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dalík zamířil od soudu domů. Už tam na něj čekal Topolánek

Česko

  15:26aktualizováno  16:15
PRAHA - Po propuštění lobbisty Marka Dalíka z vazby bylo u něj doma v Praze na Hradčanech rušno. Dorazil totiž jeho přítel, expremiér Mirek Topolánek, se kterým mohl jako s jedním z prvních promluvit o svém obvinění a dojmech z vazby.

Jen krátce poté, co soudkyně rozhodla, že Dalík může opustit vazební věznici, nasedla neznámá blondýna vycházející z Dalíkova domu do bílého BMW kabrioletu a odjela. Vrátila se asi za patnáct minut, tentokrát už nebyla sama.

K TÉMATU:

Podle reportérky serveru Lidovky.cz jí doprovod dělal bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS). Dvojice rychle zmizela v Dalíkově domě.

Po chvíli přijelo k domu další auto. Z černé limuzíny s řidičem vystoupil sám Dalík. Během chvilky si odemkl a zmizel za dveřmi. V závěsu za ním přijeli i novináři.

Neuběhla ani půl hodina, když bývalý premiér vyšel z domu ve společnosti ženy, která ho předtím přivezla a za velké pozornosti fotografů odjeli pryč. Dalík zůstal ve svém domě.


Důvody pro vazbu neexistují, Dalík prý pas sám nabízel

Policie stíhá Dalíka za pokus o podvod v souvislosti s údajnými úplatky při nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. Hrozí mu až desetileté vězení. Vrchní zastupitelství v Praze chtělo, aby byl Dalík po dobu vyšetřování umístěn ve vazbě. Soud však žádost zamítl, o důvodech vazby ho žalobce nepřesvědčil.

Místopředsedkyně soudu Libuše Jungová dodala, že soud lobbistovi neodebral ani cestovní pas, přestože jej sám nabízel. Může cestovat, kam chce. Žalobce chtěl na muže uvalit vazbu kvůli obavě z útěku a ovlivňování svědků.

Podle Jungové nehrozí, že by lobbista utekl. V Česku má trvalé bydliště, rodinu i majetek. "Soudkyně neshledala ani důvodnou obavu z toho, že by obviněný mohl působit na dosud nevyslechnuté svědky, kteří se mají zdržovat v USA a Izraeli," řekla Jungová novinářům. Soud se podle ní nebojí ani toho, že by Dalík mařil vyšetřování. Dodala, že státní zástupce nepředložil žádné konkrétní důkazy o tom, že lobbista odcestuje nebo bude ovlivňovat svědky. Podle Jungové Dalík při svém výslechu řekl, že bude spolupracovat s policií.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...