3. září 2016 17:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dalíkův život ve vězení řídí minutovník. Den začíná budíčkem v 5:30

Takto vypadají vězeňské cely. Marek Dalík požádal, aby první dny mohl za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Takto vypadají vězeňské cely. Marek Dalík požádal, aby první dny mohl za... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Hovězí na kapustě. Tak vypadalo první menu Marka Dalíka, toho času zřejmě nejznámějšího obyvatele Vazební věznice Praha Ruzyně. Od čtvrtečního odpoledne se od základu změnil i běžný den někdejšího vlivného lobbisty a přítele expremiéra Mirka Topolánka. Nově se prakticky na minuty musí řídit rozvrhem, který podrobně rozepisuje vězeňský itinerář.

Šéfa ruzyňské věznice Ivana Horáka, který v oboru pracuje již 36 let, mediální zájem o nového „V.I.P. klienta“ dvakrát netěší. Přesto udělal výjimku a LN nechal exkluzivně nahlédnout na život za mřížemi.

Jak tedy vypadaly první Dalíkovy kroky v nápravném zařízení, kam nastoupil kvůli čtyřletému trestu za korupci v kauze armádních obrněnců Pandur? „Jako každý jiný prošel strážní kontrolou na stanovišti u pěší brány. Přes rentgen se zkontrolovala jeho zavazadla a prošel rámem. Služba ho odvedla k vrchnímu inspektorovi, kde proběhla důkladná osobní prohlídka před vstupem do věznice,“ popsal LN první momenty nesvobody ředitel Horák.

Dalíkovi dále zkontrolovali doklady, vypsali osobní kartu a poučili ho o životě za mřížemi. Na každého nováčka také čeká koupel a nový oděv. Obdrží vězeňský „mundúr“, do něhož se musí převléknout. Skládá se ze spodního prádla, tepláků, dvou dek, ručníku a pyžama.

Dveře do cely s „kukátkem“.
Židle, z níž se nově příchozí vězni fotí do vězeňské kartotéky.

„Do 24 hodin od nástupu musí s každým obviněným a odsouzeným promluvit psycholog,“ upozornila Gabriela Ulrichová, první zástupkyně ředitele věznice. A nejde přitom o žádné zbytečné opatření. V případě podcenění duševního stavu nově příchozích hrozí problém. Ne každý se totiž dokáže se ztrátou svobody vyrovnat. Psycholog proto zjišťuje aktuální rozpoložení dané osoby, jestli u ní existují rizika sebevražedného jednání. Podle jeho instrukcí se také přijímají další preventivní opatření včetně častějších kontrol v cele.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!