Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dálkové měření

Česko

KDYŽ SE ŘEKNE

Radiolokátor (radar, z angl. RAdio Detection And Ranging) je zařízení, které vysílá krátké pulzy rádiových vln a sleduje jejich odrazy od takzvaných radiolokačních cílů.

Viditelné světlo – elektromagnetické záření o vlnové délce cca od 400 do 800 nanometrů. Hlavním přírodním zdrojem je Slunce.

Infračervené záření – elektromagnetické záření o vlnové délce od 800 nanometrů; hlavním zdrojem infračerveného záření zejména od 3 do 13 mikrometrů je vyzařování předmětů při běžných teplotách. Na měření jeho intenzity je založena většina bezdotykových systémů měření teploty.

Geostacionární družice – družice umístěná v takové výšce nad rovníkem (36 000 km), že obíhá Zemi jednou za 24 hodin, takže při otáčení Země zůstává stále nad stejným místem.

Polární družice – družice obíhající po dráze, která se přibližuje k pólům. Většinou je ve výšce 600 až 1500 km.

Akustický lokátor (sodar, z angl. SOund Detection And Ranging) vysílá akustické impulzy a na základě detekce jejich odrazů zjišťuje některé vlastnosti spodní vrstvy atmosféry.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!