Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Obří kolony, zahlcený Přerov. Oprava zvlněné dálnice způsobila dopravní kolaps, další nehoda situaci ještě zhoršila

Sobotní havárie nákladního vozu a čtyř automobilů na dálnici D35 u obce Daskabát. foto: ČTK

Aktualizováno
Olomouc - Dálnici D35 ve směru z Olomouce na Ostravu uzavřela v pondělí dopoledne nehoda nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu musely být po dobu vyšetřování a odstranění následků nehod uzavřeny. Nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla opět otevřena před 13:00, informoval ČTK mluvčí policie Libor Hejtman.
  11:17aktualizováno  13:38

Nehoda se stala před 10:00. „Řidič vozidla VW Passat jedoucí po dálnici D35 na 279. kilometru ve směru na Ostravu se plně nevěnoval řízení v silničním provozu a narazil do nákladního vozidla před sebou. Po nárazu se osobní vozidlo otočilo na střechu. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. Dechová zkouška u obou řidičů byla negativní,“ uvedl policejní mluvčí.

Dálnice byla téměř tři hodiny uzavřena od 275. kilometru včetně všech nájezdů ve směru na Ostravu. Policie zároveň upozorňuje řidiče, že D35 v úseku 281. až 290. kilometru je v obou směrech neprůjezdná kvůli opravě dálničního povrchu. V sobotu se zde následkem tepla zvlnila vozovka. „Řidiči by měli počítat s delším časovým dojezdem z důvodu silného provozu na objízdné trase po komunikaci II/437 přes obce Přáslavice, Kocourovec a Daskabát,“ doplnil policejní mluvčí.

Vozovka na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem ve směru na Ostravu praskla v sobotu odpoledne, příčinou zřejmě byly vysoké teploty. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice. Dálnice poté byla uzavřena v obou směrech, jelikož vozovka byla poškozena i v jízdním pásu na Olomouc. Objízdná trasa vede přes obce Přáslavice, Kocourovec a Daskabát.

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl v neděli řekl, že oprava dálnice bude zahájena v pondělí pomocí rychletuhnoucí směsi betonu. Pokud půjde vše podle plánu, úsek D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem by měl být zprovozněn ve čtvrtek. 

Kritická situace v regionu

Doprava kolabuje také v Přerově, přes který se v pondělí zřejmě hodně řidičů kvůli uzavřené dálnici rozhodlo jet, aby se vyhnuli kolonám u Přáslavic a Velkého Újezdu.  Místní jsou na dopravní komplikace kvůli chybějící dálnici D1 zvyklí, pondělní dopravní situace se ale podle komentářů na sociálních sítích zcela vymyká obvyklému stavu.

Nejhorší je dopravní situace u Velkého Újezdu, kde se před odbočkou na objízdnou trasu podle informací Ředitelství silnic a dálnic vytvořila ve směru od Ostravy zhruba tříkilometrová kolona. Řidiči musí počítat se zhruba čtyřicetiminutovým zdržením. Ve směru od Olomouce je u Přáslavic také přibližně tříkilometrová kolona, auta pomalu popojíždějí směrem k objížďce.

Na zastávkách MHD v Přerově od rána postávají hloučky lidí, jelikož autobusové spoje mají podle hlášení dispečera kvůli kolonám v ulicích města až 60 minut zpoždění. V dlouhých kolonách stáli lidé také na hlavním silničním tahu ve směru z Olomouce do Přerova, a to již od Krčmaně. „Zoufalí řidiči se snažili hledat objízdné trasy přes okolní obce, aby se dostali ze sevření pomalu jedoucí kolony,“ řekla řidička, která v pondělí ráno cestovala z Přerova do Olomouce.

Autor: