Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Obří kolony, zahlcený Přerov. Oprava zvlněné dálnice způsobila dopravní kolaps, další nehoda situaci ještě zhoršila

Sobotní havárie nákladního vozu a čtyř automobilů na dálnici D35 u obce Daskabát. foto: ČTK

Aktualizováno
Olomouc - Dálnici D35 ve směru z Olomouce na Ostravu uzavřela v pondělí dopoledne nehoda nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu musely být po dobu vyšetřování a odstranění následků nehod uzavřeny. Nehoda se obešla bez zranění, dálnice byla opět otevřena před 13:00, informoval ČTK mluvčí policie Libor Hejtman.
  11:17aktualizováno  13:38

Nehoda se stala před 10:00. „Řidič vozidla VW Passat jedoucí po dálnici D35 na 279. kilometru ve směru na Ostravu se plně nevěnoval řízení v silničním provozu a narazil do nákladního vozidla před sebou. Po nárazu se osobní vozidlo otočilo na střechu. Při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. Dechová zkouška u obou řidičů byla negativní,“ uvedl policejní mluvčí.

Na popraskané dálnici vznikla škoda za více než milion korun. Horko vyřadilo úsek mimo provoz na minimálně pár dní

Dálnice byla téměř tři hodiny uzavřena od 275. kilometru včetně všech nájezdů ve směru na Ostravu. Policie zároveň upozorňuje řidiče, že D35 v úseku 281. až 290. kilometru je v obou směrech neprůjezdná kvůli opravě dálničního povrchu. V sobotu se zde následkem tepla zvlnila vozovka. „Řidiči by měli počítat s delším časovým dojezdem z důvodu silného provozu na objízdné trase po komunikaci II/437 přes obce Přáslavice, Kocourovec a Daskabát,“ doplnil policejní mluvčí.

Vozovka na dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem ve směru na Ostravu praskla v sobotu odpoledne, příčinou zřejmě byly vysoké teploty. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice. Dálnice poté byla uzavřena v obou směrech, jelikož vozovka byla poškozena i v jízdním pásu na Olomouc. Objízdná trasa vede přes obce Přáslavice, Kocourovec a Daskabát.

Mluvčí ŘSD Jan Rýdl v neděli řekl, že oprava dálnice bude zahájena v pondělí pomocí rychletuhnoucí směsi betonu. Pokud půjde vše podle plánu, úsek D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem by měl být zprovozněn ve čtvrtek. 

Kritická situace v regionu

Doprava kolabuje také v Přerově, přes který se v pondělí zřejmě hodně řidičů kvůli uzavřené dálnici rozhodlo jet, aby se vyhnuli kolonám u Přáslavic a Velkého Újezdu.  Místní jsou na dopravní komplikace kvůli chybějící dálnici D1 zvyklí, pondělní dopravní situace se ale podle komentářů na sociálních sítích zcela vymyká obvyklému stavu.

Nejhorší je dopravní situace u Velkého Újezdu, kde se před odbočkou na objízdnou trasu podle informací Ředitelství silnic a dálnic vytvořila ve směru od Ostravy zhruba tříkilometrová kolona. Řidiči musí počítat se zhruba čtyřicetiminutovým zdržením. Ve směru od Olomouce je u Přáslavic také přibližně tříkilometrová kolona, auta pomalu popojíždějí směrem k objížďce.

Na zastávkách MHD v Přerově od rána postávají hloučky lidí, jelikož autobusové spoje mají podle hlášení dispečera kvůli kolonám v ulicích města až 60 minut zpoždění. V dlouhých kolonách stáli lidé také na hlavním silničním tahu ve směru z Olomouce do Přerova, a to již od Krčmaně. „Zoufalí řidiči se snažili hledat objízdné trasy přes okolní obce, aby se dostali ze sevření pomalu jedoucí kolony,“ řekla řidička, která v pondělí ráno cestovala z Přerova do Olomouce.

Autor: