Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dálnici D5 zablokovala nehoda cisterny

Česko

  22:10aktualizováno  21. listopadu 7:10
PLZEŇ - Dálnici D5 mezi Plzní a Rozvadovem zablokovala v pondělí večer nehoda cisterny s kapalným dusíkem. Provoz byl zastaven v obou směrech nedaleko Tachova kvůli unikajícímu plynu.
Nehoda - ilustrační foto.

Nehoda - ilustrační foto. foto: HZS PrahaČTK

Na Tachovsku nadále zůstává neprůjezdný jeden pruh dálnice D5 ve směru na Plzeň. Kvůli silně podchlazenému dusíku, jenž vytekl na vozovku, se na vozovce vytvořilo náledí. Provoz bude plně obnoven, až se silničářům podaří zcela odstranit náledí. Zatím je povrch stále zmrzlý, řekl policista z dálničního oddělení v Ostrově u Stříbra.

Ve směru na Rozvadov byla dálnice otevřena půl hodiny po půlnoci, jeden pruh ve směru na Plzeň policie otevřela o několik hodin později.

Kolize se odehrála v pondělí před 21:00 na 122. kilometru ve směru na Plzeň. Policisté uzavřeli v obou směrech dálnici mezi 119. a 128. kilometrem a dopravu odklonili na starou silnici. Na silnici bylo plno hustého kouře a tvořilo se náledí.

Podle hasičů stála cisterna v odstavném pruhu a zezadu do ní narazil kamion
a poškodil hlavní ventil. V cisterně mělo být kolem 26.000 litrů dusíku. Nehoda se obešla bez zranění. Hasiči museli na místě zasahovat v dýchacích přístrojích.

"Následkem unikajícího kapalného dusíku, který má teplotu minus 196 stupňů Celsia, počala v místě namrzat vozovka, hasiči vytyčili nebezpečnou zónu do vzdálenosti 100 metrů od cisterny. Oblak dusíku se pohyboval asi 30 metrů na západ od vozidla," řekl mluvčí hasičů František Vaško.

Hasiči zjistili, že ventil u cisterny není tolik poškozen, jak se původně domnívali. Po nárazu pouze praskl, a dusík tedy neunikal tak rychle, jak se předpokládalo. Hasiči proto nakonec snížili tlak v cisterně a pokusili se neúspěšně stlačit trubku u cisterny, aby zabránili dalšímu úniku. Nakonec se rozhodli cisternu po vlastní ose přesunout na záchytné parkoviště správy a údržby dálnic. Po půlnoci ji předali majiteli, dopravci z Havířova.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat