Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

´Dálniční nehodu způsobili všichni´

Česko

  11:38
JIHLAVA - Policisté počítají škody po masové havárii na dálnici D1. Celkem 85 nehod způsobilo škody za osmnáct milionů korun. Policisté potrestali některé řidiče pokutami. Častými přestupky byla nepovolená rychlost a nedodržení bezpečné vzdálenosti. Policie tvrdí, že za hromadnou havárii nenese odpovědnost jeden viník, například řidič kamionu, ale všichni, kdo porušili předpisy.

Hromadná nehoda se stala 20. března na stém kilometru dálnice D1 nedaleko obce Skorkov na Jihlavsku. Více než sto osobních a nákladních vozidel do sebe ponaráželo v prudké a husté sněhové přehánce. foto: Luboš PavlíčekČTK

Havárie se stala v úseku mezi 100,5 a 127. kilometrem dálnice D1 na Vysočině minulý čtvrtek. Hromadná nehoda postihla v celém úseku celkem 189 vozidel. Třicet lidí bylo zraněno, z toho šest těžce. Takový je současný stav vyšetřování, které však bude pokračovat ještě několik týdnů, řekl Petr Prokeš z dálničního oddělení Policie ČR ve Velkém Beranově na Jihlavsku.

Někteří řidiči půjdou k soudu

Uvozovky dolníÚdaje z přístrojů, které na mýtných bránách měří rychlost projíždějících vozidel, lze brát pouze jako orientační, policie je ve vztahu k prokazování viny jednotlivým účastníkům nehod nemůže brát jako směrodatnéUvozovky horní.

Hmotná škoda se odhaduje na více než 18 milionů korun. Přímo na místě hromadné havárie policisté vyřešili 25 dopravních nehod. Řidiči většinou jeli nepřiměřenou rychlostí, nebo nedodrželi bezpečnou vzdálenost. Na místě dostali blokovou pokutu do 2000 korun. O vině většiny ostatních řidičů rozhodne podle Prokeše správní orgán odboru dopravy Městského úřadu v Havlíčkově Brodě. Řidiči mohou dostat pokutu od 2500 do 5000 korun a ztratí šest bodů. Viníci šesti nehod, při nichž došlo k těžkým zraněním, zřejmě skončí před soudem.

"Případ dopravní nehody, kdy kamion narazil do autobusu a byly zraněny tři osoby, už předali policisté z dálničního oddělení policejnímu komisaři pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti," uvedla mluvčí Jihomoravské správy Policie ČR Jana Šípková.

Hromadná nehoda na stém kilometru dálnice D1 nedaleko obce Skorkov na Jihlavsku. Více než sto osobních a nákladních vozidel do sebe ponaráželo v prudké a husté sněhové přehánce. Naměřená rychlost nikoho neusvědčí
Prokeš zároveň vyvrátil informace, které se objevily v některých médiích, podle nichž policie už zná viníka hromadné havárie. "Viníky jsou všichni, kdo havarovali, zatím není možné říci, že za to může například jeden určitý kamion, který při předjíždění do někoho narazil. Navíc jsme v popředí nehody žádný kamion neměli. Za hromadnou havárii může nepřiměřená rychlost všech řidičů, kteří nepřizpůsobili rychlost stavu vozovky a havarovali," řekl Prokeš.

Podle Šípkové nejsou pro policii informace z Ředitelství silnic a dálnic o výrazném překračování rychlosti krátce před nehodou dostatečným podkladem pro vyšetřování. "Údaje z přístrojů, které na mýtných bránách měří rychlost projíždějících vozidel, lze brát pouze jako orientační, policie je ve vztahu k prokazování viny jednotlivým účastníkům nehod nemůže brát jako směrodatné," uvedla Šípková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat